• codzienna stomatologia
    Stomatologia
    zdrowie i piękno w prezenecie

Umów się na wizytę

601 - 155 - 351

MYSŁOWICE

604 - 987 - 979

DĄBROWA GÓRNICZA

 

Piaskowanie i polerowanie zębów

Bezpieczne dla szkliwa i niezbędne dla zachowania higieny jamy ustnej piaskowanie i polerowanie zębów to profilaktyczne zabiegi dentystyczne, o których warto pamiętać. Najczęściej stosowane wspólnie ze skalingiem (usuwanie kamienia nazębnego) są jednymi z podstawowych czynności, od której zależy zachowanie zdrowego uśmiechu. W gabinetach Codziennej Stomatologii w Mysłowicach i Dąbrowie Górniczej stosujemy oba zabiegi profilaktycznie u dorosłych pacjentów.

Na czym polegają piaskowanie i polerowanie szkliwa?

Polerowanie znane również pod nazwą polishing ma na celu wygładzenie powierzchni zębów i jest jednym z profilaktycznych czynności z zakresu higienizacji jamy ustnej. Jest zabiegiem uzupełniającym piaskowanie zębów, które polega na oczyszczeniu szkliwa z przebarwień i miękkiego osadu, lecz nie pozostawia po sobie idealnie gładkiej powierzchni zębów. Piaskowanie wykonywane jest przy pomocy specjalistycznego urządzenia stomatologicznego jakim jest piaskarka. Z niej pod ciśnieniem aplikowany jest strumień drobnego piasku, który oczyszcza szkliwo. Z kolei do polerowania zębów używa się specjalnej pasty o właściwościach czyszcząco-polerujących, którą stomatolog lub higienistka rozprowadza po szkliwie dentystyczną szczoteczką, ewentualnie narzędziem z gumową końcówką.

Efekt piaskowania i polerowania wykonywanych w parze

Piaskowanie jako zabieg higienistyczny ma podwójne zadanie - profilaktyczne i estetyczne. Z jednej strony usuwa z zębów miękki osad, który tworzą odkładające się na szkliwie, a pochodzące ze śliny bakterie. Ten sam osad zbyt długo odłożony na szkliwie mineralizuje się i tworzy kamień nazębny. Z kolei kamień bywa przyczyną paradontozy. Z drugiej strony piaskowanie wykonywane jest również w celu usunięcia przebarwień. Mogą one powstawać na zębach przez brzydki nawyk palenia, przez picie kawy i spożywanie żywności z barwnikami. Dzięki piaskowaniu można skutecznie pozbyć się tych przebarwień, wyrównując koloryt szkliwa. Polerowanie zaś przyczynia się do tego, aby zęby wyglądały na gładkie i lśniące.