Stomatologia zdrowie i piękno w prezencie

Umów się na wizytę

601 155 351

32 317 88 88

MYSŁOWICE

604 987 979

512 515 052

DĄBROWA GÓRNICZA

Lub wyszukaj termin i zarezerwuj ONLINE

Umów się na wizytę

601 155 351

32 317 88 88

MYSŁOWICE

604 987 979

512 515 052

DĄBROWA GÓRNICZA

Lub wyszukaj termin i zarezerwuj ONLINE

Znieczulenie podtlenkiem azotu

Znieczulenie podtlenkiem azotu

Zapraszamy naszych pacjentów do zapoznania się z nową, przyjazną i bezpieczną metodą walki ze stresem i bólem związanym z wizytą w gabinecie stomatologicznym - sedacją wziewną potocznie nazywaną gazem rozweselającym. Metoda ta pozwala na zapewnienie i osiągnięcie pełnego komfortu psychicznego oraz pokonanie bólu. Jest to mieszanina podtlenku azotu(N2O) i tlenu (O2), która wywołuje stan fizycznego odprężenia, przyjemnego oszołomienia, przy jednoczesnym zachowaniu u pacjenta podstawowych odruchów i świadomości.

Uspokojenie uzyskiwane jest poprzez wdychanie bezwonnego gazu z tlenem za pomocą pachnącej maseczki (o zapachu truskawkowym, pomarańczowym czy bananowym) zakładanej na nos. Przyjemność przebywania w tym stanie powoduje to, że pacjent nie odczuwa ani strachu ani lęku. Bardzo często (szczególnie dzieci i młodzieży) zaczynają śnić o bajecznych przygodach związanych z reguły z pływaniem, lataniem lub dryfowaniem w wodzie, w powietrzu, w chmurach lub w kosmosie. Śniąc pacjent nie pamięta tego, co działo się w gabinecie.

Podanie dziecku gazu rozweselającego podczas wizyty u dentysty staje się coraz popularniejsze. Powód? Maluchy pod jego wpływem nie stresują się wizytą, bywa, że nawet jej nie pamiętają. Sedacja wziewna, bo tak nazywa się metoda podawania dzieciom podtlenku azotu i tlenu podczas zabiegów stomatologicznych.

I choć znana w Polsce jest od 1995 roku, to dopiero ostatnie lata przynoszą przełom w jej stosowaniu.  Powód? Zmiana podejścia wielu gabinetów stomatologicznych do małych pacjentów. Dziś normą staje się dentysta przyjazny dziecku, a przy tym leczący malucha bezboleśnie i bezstresowo. Te normy przyjęliśmy w naszej klinice.

Bezstresowe leczenie dla Małgosi i Oli

- W leczeniu dzieci wymagane jest zupełnie inne podejście. Przede wszystkim ze względu na bliski zeru próg tolerancji na ból, a także silny stres, jaki dzieci odczuwają przed wszystkim, co nieznane. Aby zapobiec negatywnym skutkom wizyty u dentysty, którymi są zarówno stres, jak i ból, jak również ogólne zniechęcenie do stomatologa, które z wiekiem może przerodzić się w dentofobię, coraz częściej stosuje się w leczeniu dzieci sedację podtlenkiem azotu i tlenem.

- Podanie podtlenku azotu wprowadza dziecko w stan fizycznego, przyjemnego oszołomienia oraz ogólnego rozluźnienia i zniesienia uczucia bólu. Sprzyja to zarówno podawaniu znieczulenia, którego dzieci się obawiają, jak również przeprowadzaniu zabiegów w znieczuleniu. Jednocześnie cały czas utrzymywany jest kontakt z małym pacjentem. Pod wpływem gazu dziecko staje się spokojne, bezwolne oraz zobojętniałe na wszystko, co dzieje się wokół niego.

Wciąż mało popularne leczenie

W Polsce istnieje około 100 gabinetów, w których stosuje się sedację wziewną w leczeniu dzieci. Zdaniem lekarzy stomatologów to zdecydowanie za mało. – Bardzo ważne jest żeby budować zaufanie dziecka do stomatologa już od najmłodszych lat. Sedacja pozwala na eliminację bólu podczas zabiegów, pozwala także uniknąć sytuacji, w których leczenie całkowicie uniemożliwione jest ze względu na strach dziecka.

Sedację z powodzeniem stosuje się u dzieci powyżej 3 roku życia, które łatwo nawiązują kontakt z lekarzem i, które podatne są na sugestię. Bardzo ważna w całym procesie jest również kwalifikacja dziecka do sedacji. Sedacja wziewna, wiążąca się z założeniem maseczki na nos, nigdy nie jest przeprowadzany na siłę, gdyż zmniejsza to jego skuteczność. Pozwala to również uniknąć sytuacji, w której dziecko dozna urazu psychicznego po wizycie u dentysty. Sam zabieg uznawany jest za bezpieczny dla zdrowia maluchów i może być z powodzeniem przeprowadzany bez udziału anestezjologa.

– Sedacja pozwala nam zarówno na przeprowadzanie drobnych zabiegów takich jak leczenie próchnicy powierzchownej, jak również na podanie znieczulenia i przeprowadzenia zabiegu bardziej złożonego. Dziecko będące pod wpływem gazu nie odczuwa bowiem ani bólu, ani silnego stresu, który pewnie towarzyszyłby mu podczas leczenia przy pełnej świadomości.

Bardzo ciekawym efektem stosowania gazu rozweselającego – wspomagającym leczenie – jest amnezja. Choć nie pojawia się ona u każdego dziecka. – Pojawienie się amnezji po podaniu gazu rozweselającego, sprawia, że dziecko jest całkowicie nieświadome zabiegu, któremu zostało poddane. Jest to szczególnie pożądane w przypadku, pacjentów naprawdę trudnych wykazujących duży stres oraz strach.

Kiedy stosuje się sedację?

Gaz rozweselający z powodzeniem stosowany jest u małych pacjentów, zarówno wykazujących silny stres i lęk przed leczeniem, jak również u dzieci z nadpobudliwością nerwową, ADHD czy reagującymi wymiotami na ból i stres.

Sedacja wskazana jest także w przypadku zabiegów stomatologicznych u dzieci z astmą. Dzięki podaniu gazu rozweselającego spada, bowiem ryzyko ataku spowodowanego stresem. Podobne działanie gaz wykazuje w przypadku dzieci z padaczką. Podanie gazu rozweselającego zwiększa także bezpieczeństwo zabiegu u dziecka z hemofilią, chorobami serca czy nadciśnieniem, zmniejszając lęk i stres, a co za tym idzie nie powodując wzrostu ciśnienia krwi.
Działanie gazu rozweselającego ustępuje po około 5 minutach. Wtedy dziecko odzyskuje całkowitą świadomość.  Sedacja wziewna, mimo że dla wielu dzieci jest niezbędna, obecnie nie jest refundowana przez Narodowy Fundusz Zdrowia.

Przeciwwskazania stosowania sedacji N2O/O2

  • przeziębienie, przerost migdałków gardłowych - niedrożności górnych dróg oddechowych
  • I trymestr ciąży
  • choroby psychiczne
  • stwardnienie rozsiane, porfiria, miastenia gravis
  • roztrzenie oskrzelowe, rozedma płuc
  • alkoholizm
  • brak współpracy pacjenta
,