Jednym z istotnych czynników, który sprawia, że ludzie unikają wizyty u stomatologa, jest strach przed bólem. Część realizowanych procedur dentystycznych rzeczywiście może powodować bardzo nieprzyjemne doznania. Mając w pamięci ból odczuwany podczas zabiegów, wiele osób stale odkłada wizytę dentysty. Niesie to za sobą poważne ryzyko – zgłoszenie się do stomatologa, kiedy choroba wejdzie w zaawansowane stadium, może znacząco zwiększyć koszty leczenia oraz sprawiać, że będzie ona znacznie dłuższe i bardziej dotkliwe. Dlatego warto reagować możliwe wcześnie na wszelkie oznaki próchnicy, szczególnie że obecnie w celu podniesienia komfortu pacjentów coraz częściej stosuje się znieczulenie gazem rozweselającym, lub też jak fachowo określa się tę metodę sedację wziewną.
Przede wszystkim należy podkreślić, że sedacja wziewna jest metodą w pełni bezpieczną. Podanie odpowiedniej dawki podtlenku azotu wprowadza pacjenta w stan rozluźnienia. W efekcie czuję się on odprężony. Powoduje to, że niemal zupełnej eliminacji ulega u niego lęk. Ponadto zastosowanie gazu rozweselającego ogranicza odczuwanie bólu, co zwiększa komfort pacjenta podczas zabiegu i ułatwia dentyście przeprowadzenie zabiegu. W razie potrzeby bez większych problemów można połączyć sedację wziewną także z innymi metodami znieczulenia. Zmniejsza to znacznie niedogodności związane z ich podaniem.
Sedacja wziewna jest szczególnie pomocna w przypadku osób z nadpobudliwością psychoruchową lub zaawansowana dentofobią. Często jej zastosowanie jest jedną możliwością na przeprowadzanie u nich zabiegów. Gazu rozweselający coraz chętniej używa się także do znieczulania dzieci. Wizyta u dentysty wiąże się bowiem dla nich ze sporym stresem. W najgorszym przypadku może on przybrać postać paniki. Zaistnienie takiej sytuacji uniemożliwia przeprowadzanie jakichkolwiek działań. Dlatego wykorzystanie sedacji wziewnej staje się powoli standardem w stomatologii dziecięcej. Dzięki niej dziecko czuję przyjemne oszołomione i w znacznie w mniejszym stopniu odczuwa ból, stomatolog może zaś bez przeszkód wykonać wszystkie niezbędne procedury.
Odpowiednio podany podtlenek azotu jest bezpieczną metodą redukcji stresu i bólu podczas zabiegów stomatologicznych. Nie wszyscy mogą jednak z niej skorzystać. Dotyczy to kobiet w ciąży (szczególnie w pierwszym trymestrze), alkoholików, osób cierpiących na schorzenia psychiczne, stwardnienie rozsiane, przerost migdałków gardłowych, czy porfirię. Oprócz tego nie należy stosować sedacji wziewnej w przypadku pacjentów z chorobami płuc takimi jak rozedma płuc, czy rozstrzenie oskrzeli. Warto pamiętać jednak również o tym, że nie zaleca się stosowania podtlenku azotu u przeziębionych i zakatarzonych osób.
Leczenie za pomocą znieczulenia gazem rozweselającym jest jedną z łatwych i bezpiecznych form na uspokojenie Pacjentów, którzy boją się przed wizytą u specjalisty. Dentysta stosuje sedację wziewną, aby ograniczyć świadomość Pacjenta i częściowo znieść czucie bólu. W efekcie pozwala to także stopniowo pozbyć się lęku. W gabinecie stomatologicznym Codzienna Stomatologia podajemy za pomocą specjalnej maseczki gaz rozweselający, który wprowadza w stan rozluźnienia i odprężenia.
Jesteśmy zespołem profesjonalistów z zakresu stomatologii, dlatego też zabiegi sedacji wykonujemy od wielu lat. W związku z tym posiadamy ogromne doświadczenie w tym zakresie. Korzystamy z najnowocześniejszych urządzeń do sedacji wziewnej MDM, a także posiadamy bardzo duży wybór maseczek zapachowych dla najmłodszych. Gwarantujemy także indywidualne podejście do każdego Pacjenta – zarówno tego najmłodszego, jak i nieco starszego, który obawia się wizyty u dentysty.
Gdy rodzic po raz pierwszy pojawia się z dzieckiem w naszym gabinecie, przeprowadzamy wizytę adaptacyjną. Mali Pacjenci mogą zaznajomić się z nowym miejscem, poznać lekarza oraz asystentkę. Rodzice wypełniają także ankietę o stanie zdrowia dziecka. Stomatolog dziecięcy przeprowadza natomiast dokładny wywiad lekarski, aby ustalić plan leczenia i możliwości zastosowania sedacji. W trakcie pierwszej wizyty wykonujemy także przegląd jamy ustnej oraz wypełniamy diagram zębowy. Lekarz dobiera właściwy rozmiar maseczki zapachowej, a rodzice mają za zadanie ćwiczenie z dzieckiem zakładanie jej na nos oraz oddychanie przez nią z zamkniętą buzią. Na następnej wizycie maseczkę podłączamy do aparatu sedacyjnego. Sam gaz nie posiada zapachu, ale dziecko może poczuć przyjemny zapach wybranej maseczki. Wprowadzenie w stan sedacji następuje po 5 minutach od oddychania przez nos. Podtlenek azotu działa bardzo delikatnie i znieczula. Pod koniec zabiegu dziecko oddycha czystym tlenem, dzięki któremu po kilku minutach gaz przestaje działać.
Zapraszamy dzieci i dorosłych do skorzystania z sedacji wziewnej, jaką oferujemy w gabinecie stomatologicznym Codzienna Stomatologia. Do każdego Pacjenta podchodzimy w sposób indywidualny i na podstawie wcześniejszego wywiadu podejmujemy decyzję o zastosowaniu sedacji.