• codzienna stomatologia
    Stomatologia
    zdrowie i piękno w prezenecie

Umów się na wizytę

601 - 155 - 351

MYSŁOWICE

604 - 987 - 979

DĄBROWA GÓRNICZA

 

Stomatologia zachowawcza

Stomatologia zachowawcza

Przywróć pacjentowi piękny uśmiech i pewność siebie- wypełnienie nanokompozytowe.

Codzienna Stomatologia oferuje nowoczesne kompozyty nanocząsteczkowe, które trwale zapewniają naturalny wygląd.

Nanocząsteczki (0,02 mikrona) są 20-krotnie mniejsze od cząsteczek używanych w tradycyjnych kompozytach hybrydowych. Wypełnienie nanokompozytowe świetnie dopasowuje się do koloru zęba - efekt kameleona. Ponadto odbija, rozprasza i pochłania światło podobnie jak żywy ząb. Umożliwia to wypełnianie ubytków metodą warstwową. Wypełnienia nanokompozytowe pozwalają na idealne wypolerowanie. Gładka powierzchnia jest łatwiejsza do utrzymania w czystości.

ZŁOŻONY CUD WSPÓŁCZESNEJ TECHNOLOGII STOMATOLOGICZNEJ

Materiały kompozytowe były zazwyczaj wykorzystywane do wypełniania uszkodzeń w przednich zębach. Obecnie wykorzystujemy kompozyty nowych generacji, które także znakomicie sprawdzają się w zębach bocznych. Stosowane wypełnienia kompozytowe, hybrydowe posiadają tzw. „efekt kameleona“ polegający na optycznym zlewaniu się połączenia wypełnienia ze ścianą zęba. Materiały te posiadają wiele odcieni umożliwiających idealne dopasowanie do koloru zęba. Poza zaletami estetycznymi charakteryzują się bardzo wysoką twardością i odpornością na ścieranie. Im lepszy efekt, tym mniej widoczne jest wypełnienie. Aby uzyskać optymalną estetyczną integrację z tkankami zęba, wypełnienie powinno zostać wykonane z kilku odcieni, które równoważą w sobie trójwymiarowe cechy barwne:

barwa (hue) - czystość koloru,

chroma - nasycenie koloru,

wartość (świetlna) - jaśniejszy kolor (więcej światła odbitego) lub ciemniejszy kolor (więcej pochłoniętego)


IM LEPSZY EFEKT KAMELEONA, TYM PEŁNIEJSZA INTEGRACJA ESTETYCZNA

Doświadczenia kliniczne z użyciem zwykłych kompozytów pokazują, że nie udaje się uzyskać dobrego efektu kameleona przy użyciu jednego odcienia. Dla uzyskania lepszego efektu i akceptowalnej estetyki należy dodać inne odcienie. Efekt kameleona uzyskany jednym odcieniem jest tak dobry, że wypełnienie nie tylko upodabnia się do sąsiednich zębów, ale wręcz staje się estetycznie niewidzialne. Nazywamy to pełną integracją. Jedną z podstawowych przyczyn tego efektu jest bardziej zróżnicowana niż w innych kompozytach struktura, która w naturalny sposób odbija i rozprasza światło. Sposób w jaki naturalny ząb odbija światło decyduje o widzeniu jego barwy. Gdy wszystkie długości fal ulegają odbiciu, jak od powierzchn bardzo wypolerowanego zęba, ujawnia się efekt zwierciadlany. Refleksy światła odbitego od wewnętrznych struktur naturalnego zęba są modyfikowane przez zróżnicowane płaszczyzny odbicia. W odmienny sposób odbijają światło pryzmaty szkliwa, kanaliki zębinowe, zębina okołokanalikowa, międzykanalikowa i połączenie zębinowo-szkliwne. Te złożone struktury w różny sposób pochłaniają i odbijają światło. Ten rodzaj odbicia nazywany jest odbiciem rozproszonym i decyduje o czystości barwy, nasyceniu, jasności, przezierności i opalizacji. Fluorescencja jest efektem emisji światła przez strukturę zęba wzbudzonego przez UV. Podstawowym czynnikiem powodującym pełną integrację estetyczną jest zróżnicowane struktury wewnętrznej. Cząsteczki mikrowypełniacza i mikroinserty, spolimeryzowanego kompozytu z ziarnem ceramicznym odbijają, rozpraszają i pochłaniają światło inaczej niż klasyczny wypełniacz. Ilość każdego rodzaju cząsteczek jest precyzyjnie dobrana. W rezultacie kompozycja oddaje naturalne wewnętrzne refleksy jak w żywym zębie. Zastosowanie kompozytów daje możliwość użycia techniki warstwowej (położenie warstwy kompozytu, wymodelowanie, utwardzenie i kładzenie następnej warstwy). Ponadto lekarz stomatolog ma więcej czasu na modelowanie powierzchni plomby, jeszcze w stanie plastycznym. Także porowatość wypełnienia jest znacznie zredukowana, a podczas jego kształtowania zaoszczędza się wiele zdrowej tkanki zęba

Stomatologia zachowawcza (leczenie kanałowe) endodoncja - próchnica prowadzi do demineralizacji tkanek zęba i powstawania ubytków. Precyzyjna diagnostyka jest jedną z najistotniejszych czynności w planowaniu efektywnego leczenia zachowawczego. Obecnie leczenie ubytków próchnicowych i chorób miazgi (leczenie endodontyczne, leczenie kanałowe) stało się całkowicie bezbolesne, a dzięki zastosowaniu nowoczesnych materiałów może być wykonane w bardzo estetyczny sposób.

Używamy najnowszej generacji Elektroniczny Endometr RAYPEX 5, czyli przyrząd do pomiaru długości kanału korzeniowego nasze leczenie zajmie państwa czas jedynie na jednej wizycie. Nasze materiały do wypełnień posiadają szeroką gamę kolorów ,w celu uzyskania maksymalnej estetyki zębów przednich stosujemy specjalnie stworzony w tym celu system Artist który pozwala na dopasowanie do koloru zębów pacjenta.

W zębach własnych również możemy zmienić kolor i kształt poprzez zabiegi korygujące. Pamiętaj regularne przeglądy (min., co 6 miesięcy) są podstawą profilaktyki. Należy wykonywać je systematycznie w połączeniu z zabiegami usuwania osadu i kamienia nazębnego.