• codzienna stomatologia
    Stomatologia
    zdrowie i piękno w prezenecie

Umów się na wizytę

601 - 155 - 351

MYSŁOWICE

604 - 987 - 979

DĄBROWA GÓRNICZA

 

Stomatologia zachowawcza

Stomatologia zachowawcza

Zęby zaatakowane przez próchnice należy poddać jak najszybszemu leczeniu. Schorzenie to może stać się bowiem przyczyną nie tylko nieprzyjemnych dolegliwości w postaci dojmującego bólu, ale także doprowadzić w przypadku braku podjęcia odpowiednich działań nawet do utraty zęba. Wpływ na koszty leczenia i czas jego trwania ma czas zdiagnozowania zamian próchnicowych – im wcześniej, tym zabieg będzie tańszy, krótszy i mniej bolesny. W naszym gabinecie w ramach stomatologii zachowawczej jesteśmy jednak w stanie pomóc pacjentom na każdym etapie rozwoju tej choroby. Zależnie od potrzeb pacjenta, możemy przeprowadzić zarówno borowanie i wypełnianie ubytku, jak i leczenie kanałowe.

Wypełnienia nanokompozytowe

W przypadku, gdy rozwój próchnicy doprowadzi do powstania dziur w zębach, należy uzupełnić je za pomocą odpowiednich wypełnień. Jest to konieczne, ponieważ ubytki w zębinie się nie regenerują. Nie należy z tym zwlekać, ponieważ w zaawansowanym stadium próchnica atakuje także miazgę zęba. Ubytki warto uzupełnić jednak nie tylko z powodów zdrowotnych, ale także estetycznych – dziury w zębach negatywnie wpływają na prezencję.

Istotne dla końcowego efektu estetycznego pracy stomatologa oprócz jego umiejętności będą również użyte materiały. W naszych gabinetach stosujemy nowoczesne rozwiązanie w postaci wypełnień nanokompozytowych. To innowacyjne rozwiązanie sprawia, że nawet osoba o wprawnym oku nie będzie w stanie wskazać, który ząb był poddawany leczeniu.

Zalety zastosowania kompozytów nanocząsteczkowych

Kompozyt nanocząsteczkowy pozwala uzyskać tzw. efekt kameleona. Oznacza to, że wypełnienie doskonale współgra z naturalną kolorystyką zęba. Tak dobrze imituje ono jego naturalny wygląd, że nie da się ich wizualnie rozróżnić. Wpływ na to ma niewątpliwe budowa kompozytu.  Wielkość nanoocząsteczek wynosi zaledwie 0,02 mikrona, czyli aż dwadzieścia razy mniej niż standardowych cząstek stosowanych w kompozytach hybrydowych. Dzięki temu możliwe jest tworzenie z ich pomocą warstwach struktur o różnych odcieniach. Sprawia to, że reagują one na światło w sposób niemal identyczny, co żywy ząb.

Najlepsze efekty, daje zastosowanie kompozytu złożone z kilku odcieni. Można dzięki temu dokładnie zintegrować wizualnie wypełnienie ze ścianą zęba. Należy jednak uwzględnić przy tym kwestie takie jak barwa, nasycenie koloru, a także rozpraszanie i pochłanianie światła. Jeśli skład wypełnienia zostanie odpowiednio skomponowany, to wówczas przygotowany kompozyt będzie w taki sam sposób odbijał, rozpraszał i pochłaniał światło jak naturalna struktura zęba.

Estetyczny wygląd to niejedyna zaleta zastosowania kompozytów nanocząsteczkowych. Wypełnienia tego rodzaju są również niezwykle trwałe. Ich twardość i odporność na ścieranie znacząco ograniczają ryzyko uszkodzenia, a co za tym idzie konieczności odwiedzania dentysty i ponoszenia dodatkowych kosztów związanych z ponownym uzupełnianiem ubytku. Wypełniania nanokompozytowe są bardzo łatwe w polerowaniu. Można dzięki temu nadać im niemal idealnie gładką powierzchnię, która jest bardzo łatwa w czyszczeniu.

Leczenie kanałowe

W przypadku, kiedy w wyniku rozwoju próchnicy zaatakowana została miazga zęba, zachodzi wówczas konieczność usunięcia zakażonych tkanek. Zabieg ten nazywa się leczeniem kanałowym. Jego wykonanie jest często ostatnią szansą na zachowanie zęba, a co za tym idzie uniknięcia kosztownej procedury uzupełniania braku powstałego po jego wyrwaniu za pomocą implantu zębowego. Istotne znaczenie dla poprawnego przebiegu leczenia endodontycznego ma jednak precyzyjna diagnostyka. Pozwala ona ocenić stan zębów oraz dokładnie zaplanować wszystkie czynności.

W naszych gabinetach wykorzystujemy najnowszej generacji Elektroniczny Endometr RAYPEX 5, czyli przyrząd do pomiaru długości kanału korzeniowego. Dzięki jego zastosowaniu czas leczenie zostaje skrócony do zaledwie jednej wizyty. Posiadamy rozbudowany zestaw materiałów do wypełnień w szerokiej gamie kolorystycznej. W celu uzyskania maksymalnej estetyki zębów przednich stosujemy specjalnie opracowany system Artist, który pozwala na dokładne dopasowanie barwy kompozytu do koloru zębów pacjenta.

Uzupełnianie ubytków próchnicowych, a w jeszcze większej mierze leczenie chorób miazgi (zabiegi endodontyczne), napawają strachem wiele osób. Jest to związane z faktem, że procedury te miały niegdyś bolesny przebieg. Obecnie jednak wykorzystanie nowoczesnych metod, czyni je niemal zupełnie bezbolesnymi.