• codzienna stomatologia
    Stomatologia
    zdrowie i piękno w prezenecie

Umów się na wizytę

601 - 155 - 351

MYSŁOWICE

604 - 987 - 979

DĄBROWA GÓRNICZA

 

Ortodoncja

Ortodoncja

Zdrowe zęby o ładnym odcieniu i jednolitej kolorystyce z pewnością dodatnio wpływają na prezencję. Jednak, aby czyjś uśmiech rzeczywiście można było określić mianem pięknego, istotna jest jeszcze jedna kwestia – uzębienie musi być równe. Niestety sporo osób cierpi na różnego rodzaju wady zgryzu. Mogą one mieć charakter zarówno wrodzony, jak i nabyty. Niezależnie jednak od przyczyn ich powstania, zdecydowanie negatywnie wpływają na atrakcyjność danej osoby. Estetyka to jednak niejedyny powód, dla którego warto dokonać korekcji wad zgryzu. Nieleczone mogą się bowiem przyczyniać się do rozwoju próchnicy oraz chorób przyzębia. Eliminacją wad zgryzu zajmuje się ortodoncja. W naszych gabinetach przyjmuje specjalista w tej dziedzinie Lek. stom. Łukasz Babczyński znany z wdrażania nowoczesnych technik leczenia.

Leczenie ortodontyczne dzieci i osób dorosłych

Leczenie ortodontyczne daje najlepsze efekty, kiedy jest wdrażane na etapie rozwoju zgryzu. Dzięki możliwe wczesnemu rozpoznaniu i podjęciu odpowiednich działań korekcja jego wad przebiega wówczas znacznie szybciej. Nie oznacza to jednak, że podejmujemy się leczenia wyłącznie dzieci. Pomoc znajdą u nas również dorośli. Dzięki stałej współpracy ze specjalistami, zajmującymi się innymi dziedzinami stomatologii, możemy zająć się nawet wyjątkowo trudnymi i skomplikowanymi przypadkami, zapewniając pacjentom skuteczne leczenie.

System Insignia

Istotne znacznie dla leczenia mają wiedza i umiejętności ortodonty – musi on umieć dobrze rozpoznać konkretny problem oraz ocenić na tej podstawie, jakie działanie przyniesie najlepsze efekty. Dużą rolę dla przebiegu terapii oraz czasu jej trwania ma także jakość zastosowanych materiałów. W naszym gabinecie obie te kwestie idą ściśle w parze, co zapewnia pacjentom najlepszą możliwą opiekę.

Pracujemy w systemie Insignia, który pozwala na ścisłe dopasowanie aparatów do indywidualnych potrzeb pacjentów. Ich projektowanie odbywa się z udziałem cyfrowych technologii. Zastosowanie komputerowego obrazowanie umożliwia dopracowanie wszystkich elementów aparatu poprzez komputerową symulację ich oddziaływania na zęby na kolejnych etapach terapii. Nad wszystkim czuwa doktor Baczyński, który dzięki swojemu doświadczeniu i doskonałej znajomości nowoczesnych technik ortodontycznych, przeprowadza pacjenta przez cały proces leczenia, informując dokładnie o jego przebiegu, spodziewanych efektach oraz postępach na kolejnych etapach.

Etapy leczenia ortodontycznego

Diagnostyka

Przed przystąpieniem do leczenia konieczne jest przeprowadzanie szczegółowej diagnostyki. Wstępem do niej jest konsultacja – podczas rozmowy lekarz dowiaduje się, jakie są oczekiwania pacjenta. Następnie wykonywane jest badanie, które obejmuje nie tylko ocenę zgryzu i zębów pod kątem występowania wad. W jego trakcie lekarz dokonuje także oględzin rysów twarzy. Oprócz tego sprawdza także funkcjonowanie stawów skroniowo-żuchwowych oraz czynności takie jak oddychanie, połykanie oraz mowa.

W celu dokładnego przeanalizowania powstałych wad zgryzu wykonywany jest wycisk. Służy on do tworzenia modelu ortodontycznego, uwzględniającego ukształtowanie szczęki oraz żuchwy, będącego podstawą do opracowania planu leczenia oraz oszacowania kosztorysu. Jako pomoc przy ich sporządzaniu służą także pantomogram, boczne i wewnątrzustne zdjęcia RTG oraz cyfrowe fotografie twarzy w wersji z profilu i anface.

Plan leczenie

Informacje zebrane w trakcie wywiadu i badania oraz dane uzyskane na podstawie wycisku i zdjęć rentgenowskich pozwalają lekarzowi przygotować indywidualny plan leczenia. Ortodonta dokładnie wie, jaki efekt powinien zostać dzięki niemu osiągnięty. Dla pacjenta jednak może to być trudne do wyobrażenia. Z pomocą przychodzi nowoczesna technologia. Dzięki systemowi Insignia może on porównać wizualnie obecny wygląd swojego uzębienia ze stworzonym cyfrowym modelem prezentującym uśmiech po korekcji wady zgryzu.

Przedstawiony przez ortodontę plan zawiera dokładnie rozpisane etapy leczenia. Opisane są w nim również przewidywane efekty. Określa on także, jak długo będzie trzeba czekać na ich pełne utrwalenie (etap retencji).

Projektowanie aparatu

Każdy aparat projektowany jest u nas indywidualnie, tak aby pasował do uzębienia pacjenta i optymalnie wpływał na jego ruch, realizując założony plan leczenia. Z tego też względu skrupulatnie dobieramy zamki oraz kształt współgrających z nimi drutów. Na tym etapie dokonujemy oceny, jakie druty trzeba będzie zastosować na konkretnych etapach leczenia. Dzięki temu wraz z postępami w korekcji wady, podczas kolejnych wizyt kontrolnych lekarz może od razy przeprowadzić ich wymianę.

Zakładanie aparatu

Kiedy aparat został odpowiednio skompletowany, lekarz może przejść do następnej fazy, czyli jego założenia. Odbywa się to poprzez naklejanie pojedynczych zamków na poszczególne zęby – duże ułatwienie stanowią przy tym specjalne uchwyty, które są indywidualnie dopasowane do każdego zamka. Dzięki temu, choć procedura realizowana jest ręcznie, ograniczone do minimum zostaje ryzyko osadzenia zamka w nieodpowiedniej pozycji. Ma to duże znacznie, ponieważ od tego, czy zamki zostaną właściwie umieszczone, zależna jest skuteczność leczenia. Ścisła realizacja założeń zawartych w projekcie aparatu eliminuje konieczność wprowadzania późniejszych poprawek, a także znacząco skraca czas adaptacji.

Jak długo trwa leczenie ortodontyczne?

Czas trwania leczenia ortodontycznego w przypadku zastosowania standardowych aparatów może wynieść 1,5 roku lub nawet 2 lata. Duży wpływ na to będzie miała złożoność powstałej wady. Okres niezbędny do skorygowania zgryzu zależny jest także od tego, czy podjęto odpowiednie działania w należytym czasie. Wykorzystanie systemu Insignia może przyczynić się do skrócenia czasu leczenia o nawet ¼ przy zachowaniu najwyższej precyzji. Co więcej, dzięki niemu nie trzeba tak często pojawiać się u ortodonty na wizytach kontrolnych. Ich liczba w porównaniu do tradycyjnych form leczenia ulega zmniejszeniu o połowę. W efekcie nie wymusza to na pacjentach wprowadzania szczególnych zmian w ich codziennym funkcjonowaniu.

Koszty leczenie w systemie Insignia

Koszty leczenie w systemie Insignia są wyższe zazwyczaj wyższe niż w przypadku standardowego leczenia ortodontycznego. Cena może w przypadku wyboru tej metody wynieść nawet 10 tysięcy złotych. Należy jednak podkreślić, że obejmuje ona naklejenie aparatu, a także wszystkie wizyty kontrolne w trakcie leczenia. Za standardowe leczenie trzeba zapłacić zazwyczaj, zależnie od rodzaju wady, od około 3,5 do niemal 6 tysięcy. Do ceny tej trzeba jednak doliczyć koszty wizyt kontrolnych. Zważając na szybkość leczenia, jego efektywność oraz komforty pacjenta, warto rozważyć jednak system Insignia. Szczególnie że może z niego skorzystać każda osoba, która kwalifikuje się do założenia standardowego aparatu.

System Damona

W naszych gabinetach do korekcji wad zgryzu stosujemy także system Damona. To innowacyjne rozwiązanie pozwala nie tylko w skuteczny sposób wyprostować zęby, ale gwarantuje także długotrwałe utrzymanie efektu retencyjnego. Dzięki temu pacjent nawet po wielu latach może cieszyć się pięknym uśmiechem. Wynika to z faktu, że przy przygotowaniu programu leczenie ortodonta uwzględnia zmiany, jakie mogą zajść w wyglądzie pacjenta na przestrzeni lat. Pozwala mu to dobrać działanie, które przyniosą najlepsze długoterminowe efekty.

Jakie są zalety zastosowania aparatów Damona?

Przede wszystkim warto podkreślić, że aparaty Damona świetnie sprawdzą się w leczeniu ortodontycznym zarówno dzieci, jak i dorosłych. Pacjenci niezależnie od wieku z pewnością docenia wysoki komfort, jaki oferuje ten system. Damona w przeciwieństwie do standardowych aparatów przesuwa zęby w całkowicie bezbolesny sposób. Wynika to z budowy tego systemu.

Aparaty Damona składa się ze specjalnie wyprofilowanych zamków, które do przesuwania drutu nie wymagają ligatur, co sprawia, znacznie obniża siłę tarcia. W efekcie powoduje swobodniejszy ruch łuku i co za tym idzie znacznie lepszy i szybszy efekt korekcyjny. Brak konieczności stosowania ligatur przyczynia się również do podniesienia higieny jamy ustnej podczas leczenia – dokładne oczyszczanie zębów jest bez nich znacznie prostsze. Zaletą mechanizmu pasywnego jest również mało inwazyjny sposób korekcji. Założenie standardowego aparatu wymaga bowiem często przeprowadzania ekstrakcji niektórych zębów. W systemie Damona nie zachodzi zaś taka konieczność.

Aparat ortodontyczny ruchomy, czyli zdejmowany

Wykonujemy aparaty, które pacjent może zdejmować samodzielnie. Tego rodzaju rozwiązanie stosowane jest w przypadku młodych pacjentów, których zgryz się dopiero kształtuje. Dzięki temu, że aparat ten można zdejmować i zakładać w dowolnym momencie zapewnia on dzieciom maksymalny komfort. Aby osiągnąć przewidywany efekt korekcyjny, należy jednak nosić go zgodnie z zaleceniami lekarza. Zazwyczaj czas ten zamyka się w przedziale od kilku do kilkunastu godzin na dobę. Aparaty przygotowujemy z kolorowego akrylu. Chcąc uczynić je atrakcyjnymi dla dzieci, możemy wtopić w nie dodatkowo ilustracje z bohaterami pochodzącymi z ich ulubionych bajek.

Przezroczyste aparaty Clear Alinger

Wiele osób rezygnuje z aparatów ortodontycznych ze względów społecznych. Wciąż pokutuje pogląd, że noszenie zamków i drutów na zębach w pewnym wieku nie przystoi, odbiera powagę i naraża na śmieszność. Co więcej, korygowanie wad zgryzu uważa się za coś wstydliwego. Sporo Pań zniechęca także mało atrakcyjny wygląd aparatów. Rozwiązaniem tych problemów są przezroczyste aparaty Clear Alinger. Te wyjątkowe nakładki ortodontyczne są niemal zupełnie niewidoczne. W efekcie w żaden sposób nie wpływają na prezencję noszących je osób. Jako że można je w każdym momencie zdjąć, zapewniają wysoką wygodę użytkowania oraz ułatwiają utrzymanie czystości w jamie ustnej.

W celu uzyskania oczekiwanych efektów aparat Clear Alinger należy nosić 22 godziny, czyli niemal całą dobę. Zdjęcie nakładki zaleca się jedynie na czas posiłku oraz szczotkowania zębów. Proces korekcji zgryzu z użyciem tej metody wymaga użycia trzech szyn, z których każda posiada odmienną grubość. Średnio raz na trzy tygodnie pacjent powinien odbyć kontrolę u ortodonty, który sprawdza postępy leczenia. Na tej podstawie ocenia, kiedy zachodzi konieczność zastosowania nowej szyny. Całkowity czas leczenia jest uzależniony od rozległości i skomplikowania wady, a co za tym idzie ustalany indywidualnie dla każdego przypadku.