Stomatologia zdrowie i piękno w prezencie

Umów się na wizytę

601 155 351

32 317 88 88

MYSŁOWICE

604 987 979

512 515 052

DĄBROWA GÓRNICZA

Lub wyszukaj termin i zarezerwuj ONLINE

Umów się na wizytę

601 155 351

32 317 88 88

MYSŁOWICE

604 987 979

512 515 052

DĄBROWA GÓRNICZA

Lub wyszukaj termin i zarezerwuj ONLINE

Ortodoncja

Ortodoncja

Zdrowe zęby o ładnym odcieniu i jednolitym kolorze są gwarancją ładnego uśmiechu. Jednak, aby czyjś uśmiech rzeczywiście można było uznać za ładny, istotna jest jeszcze jedna kwestia – zęby muszą być równe. Niestety sporo osób ma wady zgryzu. Mogą one mieć charakter zarówno wrodzony, jak i nabyty. Niezależnie jednak od przyczyn ich powstania, zdecydowanie negatywnie wpływają na atrakcyjność danej osoby. Estetyka to jednak niejedyny powód, dla którego warto dokonać korekcji wad zgryzu. Nieleczone mogą się bowiem przyczyniać do rozwoju próchnicy oraz chorób przyzębia.

Wszelkie wady zgryzu leczone są w ramach dziedziny nazywanej ortodoncją. W gabinetach naszej kliniki zarówno w Mysłowicach, jak i Dąbrowie Górniczej wadami zgryzu u pacjentów zajmuje się lekarz stomatolog Łukasz Babczyński. Jest on znany z wdrażania nowoczesnych technik leczenia.

Leczenie ortodontyczne dzieci i osób dorosłych

Leczenie ortodontyczne daje najlepsze efekty, kiedy jest wdrożone na etapie rozwoju zgryzu. Dzięki wczesnemu rozpoznaniu i podjęciu odpowiednich działań korekcja jego wad przebiega wówczas znacznie szybciej. Nie oznacza to jednak, że podejmujemy się leczenia wyłącznie dzieci. Pomoc znajdą u nas również dorośli pacjenci. Dzięki stałej współpracy ze specjalistami, zajmującymi się innymi dziedzinami stomatologii, możemy zapewnić skuteczne leczenie ortodontyczne nawet w wyjątkowo skomplikowanych przypadkach.

Etapy leczenia ortodontycznego

Leczenie ortodontyczne to długotrwały proces, skuteczny tylko wtedy, gdy opiera się na dobrze przeprowadzonej diagnozie i skrupulatnie opracowanym planie działania. Uzyskanie zadowalającego rezultatu leczenia wymaga czasu, którego nie można przyspieszyć. Pacjenci, którzy zgłaszają się do naszej kliniki na leczenie ortodontyczne, po ocenie wady zgryzu poznają plan leczenia i wykaz związanych z nim wizyt. Razem z planem otrzymują również wycenę kompletnej usługi.

Diagnostyka

Przed przystąpieniem do leczenia konieczne jest przeprowadzenie szczegółowej diagnostyki. Wstępem do niej jest konsultacja – podczas rozmowy lekarz dowiaduje się, jakie są oczekiwania pacjenta. Następnie wykonywane jest badanie, które obejmuje nie tylko ocenę zgryzu i zębów pod kątem występowania wad. W jego trakcie lekarz dokonuje także oględzin rysów twarzy. Oprócz tego sprawdza także funkcjonowanie stawów skroniowo-żuchwowych oraz czynności takie jak oddychanie, połykanie oraz mowa.

W celu dokładnego przeanalizowania powstałych wad zgryzu wykonywany jest wycisk. Służy on do tworzenia modelu ortodontycznego, uwzględniającego ukształtowanie szczęki oraz żuchwy, będącego podstawą do opracowania planu leczenia oraz oszacowania kosztorysu. Jako pomoc przy ich sporządzaniu służą także pantomogram, boczne i wewnątrzustne zdjęcia RTG oraz cyfrowe fotografie twarzy w wersji z profilu i anface.

Plan leczenia

Informacje zebrane w trakcie wywiadu, badania oraz dane uzyskane na podstawie wycisku i zdjęć rentgenowskich pozwalają lekarzowi przygotować indywidualny plan leczenia. Ortodonta dokładnie wie, jaki efekt powinien zostać dzięki niemu osiągnięty. Dla pacjenta jednak może to być trudne do wyobrażenia. Z pomocą przychodzi nowoczesna technologia. Dzięki niżej przedstawionemu systemowi Insignia może on wizualnie porównać obecny wygląd swojego uzębienia ze stworzonym cyfrowym modelem żuchwy i szczęki po korekcji wady zgryzu.

Przedstawiony przez ortodontę plan zawiera dokładnie rozpisane etapy leczenia. Opisane są w nim również przewidywane efekty. Określa on także, jak długo będzie trzeba czekać na ich pełne utrwalenie (etap retencji).

Projektowanie aparatu

W naszej klinice każdy aparat ortodontyczny projektowany jest indywidualnie, tak aby pasował do uzębienia pacjenta i optymalnie wpływał na jego ruch, realizując założony plan leczenia. Z tego też względu skrupulatnie dobieramy zamki oraz kształt współgrających z nimi drutów. Na tym etapie dokonujemy oceny, jakie druty trzeba będzie zastosować na konkretnych etapach leczenia. Dzięki temu wraz z postępami w korekcji wady, podczas kolejnych wizyt kontrolnych lekarz może od razu przeprowadzić ich wymianę.

Zakładanie aparatu

Kiedy aparat został odpowiednio skompletowany, lekarz może przejść do następnej fazy, czyli jego założenia. Odbywa się to poprzez naklejanie pojedynczych zamków na poszczególne zęby – duże ułatwienie stanowią przy tym specjalne uchwyty, które są indywidualnie dopasowane do każdego zamka. Dzięki temu, choć procedura realizowana jest ręcznie, ograniczone do minimum zostaje ryzyko osadzenia zamka w nieodpowiedniej pozycji. Ma to duże znaczenie, ponieważ od tego, czy zamki zostaną właściwie umieszczone, zależna jest skuteczność leczenia. Ścisła realizacja założeń zawartych w projekcie aparatu eliminuje konieczność wprowadzania późniejszych poprawek, a także znacząco skraca czas adaptacji.

System Insignia

Istotne znaczenie dla powodzenia leczenia mają wiedza i umiejętności ortodonty – musi on umieć dobrze rozpoznać konkretny problem oraz ocenić na tej podstawie, jakie działanie przyniesie najlepsze efekty. Dużą rolę dla pomyślnego przebiegu terapii oraz czasu jej trwania ma także jakość zastosowanych materiałów. W naszym gabinecie obie te kwestie idą ściśle w parze, co zapewnia pacjentom najlepszą możliwą opiekę.

Pracujemy w systemie Insignia, który pozwala na ścisłe dopasowanie aparatów ortodontycznych do indywidualnych potrzeb pacjentów. Ich projektowanie odbywa się z udziałem cyfrowych technologii. Zastosowanie komputerowego obrazowanie umożliwia dopracowanie wszystkich elementów aparatu poprzez komputerową symulację ich oddziaływania na zęby na kolejnych etapach terapii. Nad wszystkim czuwa doktor Baczyński, który dzięki swojemu doświadczeniu i doskonałej znajomości nowoczesnych technik ortodontycznych, przeprowadza pacjenta przez cały proces leczenia, informując dokładnie o jego przebiegu, spodziewanych efektach oraz postępach na kolejnych etapach.

Koszty leczenia w systemie Insignia

Koszty korekcji wady zgryzu w systemie Insignia są zazwyczaj wyższe niż w przypadku standardowego leczenia ortodontycznego. Jeżeli pacjent zdecyduje się na wybór tej metody, cena leczenia może wynieść nawet 10 tysięcy złotych. Należy jednak podkreślić, że kwota ta obejmuje naklejenie aparatu, a także wszystkie wizyty kontrolne w trakcie leczenia. Za standardowe leczenie trzeba zapłacić zazwyczaj, zależnie od rodzaju wady, od około 3,5 do niemal 6 tysięcy złotych. Do ceny tej trzeba jednak doliczyć koszty wizyt kontrolnych. Zważając na szybkość leczenia, jego efektywność oraz komfort pacjenta, warto rozważyć jednak system Insignia. Szczególnie że może z niego skorzystać każda osoba, która kwalifikuje się do założenia standardowego aparatu.

System Damona

W naszych gabinetach do korekcji wad zgryzu stosujemy także system Damona. To innowacyjne rozwiązanie pozwala nie tylko w skuteczny sposób wyprostować zęby, ale gwarantuje także długotrwałe utrzymanie efektu retencyjnego. Dzięki temu pacjent nawet po wielu latach może cieszyć się pięknym uśmiechem. Wynika to z faktu, że przy przygotowaniu programu leczenia ortodonta uwzględnia zmiany, jakie na przestrzeni lat mogą zajść w wyglądzie pacjenta. Pozwala mu to zaplanować działania, które przyniosą najlepsze długoterminowe efekty.

Jakie są zalety zastosowania aparatów DAMONA?

Przede wszystkim warto podkreślić, że aparaty Damona świetnie sprawdzają się w leczeniu ortodontycznym zarówno dzieci, jak i dorosłych. Pacjenci niezależnie od wieku z pewnością docenią wysoki komfort, jaki oferuje ten system. Damona w przeciwieństwie do standardowych aparatów przesuwa zęby w całkowicie bezbolesny sposób. Wynika to z budowy tego systemu.

Aparaty Damona składają się ze specjalnie wyprofilowanych zamków, które do przesuwania drutu nie wymagają ligatur, co znacznie obniża siłę tarcia. W efekcie w aparatach tych możliwy jest swobodniejszy ruch łuku. Brak konieczności stosowania ligatur przyczynia się do lepszego i szybszego efektu korekcyjnego oraz do podniesienia higieny jamy ustnej podczas leczenia. Dokładne oczyszczanie zębów jest bez nich znacznie prostsze. Zaletą mechanizmu pasywnego jest również mało inwazyjny sposób korekcji. Założenie standardowego aparatu wymaga bowiem często przeprowadzania ekstrakcji niektórych zębów. W systemie Damona nie zachodzi zaś taka konieczność.

Jak długo trwa leczenie ortodontyczne?

Czas trwania leczenia ortodontycznego w przypadku zastosowania standardowych aparatów może wynieść 1,5 roku lub nawet 2 lata. Duży wpływ na to będzie miała złożoność powstałej wady. Okres niezbędny do skorygowania zgryzu zależny jest także od tego, czy podjęto odpowiednie działania w należytym czasie.

Wykorzystanie systemu Insignia może przyczynić się do skrócenia leczenia o nawet ¼ czasu przy zachowaniu najwyższej precyzji. Co więcej, dzięki niemu nie trzeba tak często pojawiać się u ortodonty na wizytach kontrolnych. Ich liczba w porównaniu do tradycyjnych form leczenia wad zgryzu ulega zmniejszeniu o połowę. W efekcie nie wymusza to na pacjentach wprowadzania szczególnych zmian w ich codziennym funkcjonowaniu.

Aparat ortodontyczny ruchomy, czyli zdejmowany

Poza stałymi wykonujemy również aparaty, które pacjent może zdejmować samodzielnie. Tego rodzaju rozwiązanie stosowane jest w przypadku młodych pacjentów, których zgryz się dopiero kształtuje. Dzięki temu, że aparat ten można zdejmować i zakładać w dowolnym momencie, zapewnia on dzieciom maksymalny komfort. Aby osiągnąć przewidywany efekt korekcyjny, należy jednak nosić go zgodnie z zaleceniami lekarza. Zazwyczaj czas ten zamyka się w przedziale od kilku do kilkunastu godzin na dobę.

Ruchome aparaty ortodontyczne przygotowujemy z kolorowego akrylu. Chcąc uczynić je atrakcyjnymi dla dzieci, możemy wtopić w nie dodatkowo ilustracje z bohaterami pochodzącymi z ulubionych bajek małych pacjentów.

Przezroczyste aparaty CLEAR ALINGER

Wiele osób rezygnuje z aparatów ortodontycznych ze względów społecznych. Wciąż pokutuje pogląd, że noszenie zamków i drutów na zębach w pewnym wieku nie przystoi, odbiera powagę i naraża na śmieszność. Rozwiązaniem tych problemów są przezroczyste aparaty Clear Alinger. Te wyjątkowe nakładki ortodontyczne są niemal zupełnie niewidoczne. W efekcie w żaden sposób nie wpływają na prezencję noszących je osób. Jako że można je w każdym momencie zdjąć, zapewniają wysoką wygodę użytkowania oraz ułatwiają utrzymanie czystości w jamie ustnej.

W celu uzyskania oczekiwanych efektów aparat Clear Alinger należy nosić 22 godziny, czyli niemal całą dobę. Zdjęcie nakładki zaleca się jedynie na czas posiłku oraz szczotkowania zębów. Proces korekcji zgryzu tą metodą wymaga użycia trzech szyn, z których każda posiada odmienną grubość. Średnio raz na trzy tygodnie pacjent powinien odbyć kontrolę u ortodonty, który sprawdza postępy leczenia. Na tej podstawie ocenia, kiedy zachodzi konieczność zastosowania nowej szyny. Całkowity czas leczenia jest uzależniony od rozległości i skomplikowania wady, a co za tym idzie ustalany indywidualnie dla każdego przypadku.

,