Stomatologia zdrowie i piękno w prezencie

Umów się na wizytę

601 155 351

32 317 88 88

MYSŁOWICE

604 987 979

 

DĄBROWA GÓRNICZA

Lub wyszukaj termin i zarezerwuj ONLINE

Umów się na wizytę

601 155 351

32 317 88 88

MYSŁOWICE

604 987 979

 

DĄBROWA GÓRNICZA

Lub wyszukaj termin i zarezerwuj ONLINE

Standardy ochrony małoletnich

Na podstawie art. 22b i art. 22c ustawy z dnia 13 maja 2016 r. o przeciwdziałaniu zagrożeniom przestępczością na tle seksualnym i ochronie małoletnich (tj. Dz.U. z 2024 r. poz. 560) wprowadza się następujące Standardy ochrony małoletnich obowiązujące w Codziennej Stomatologii sp. z o.o. z siedzibą w Mysłowicach.

1. Zasady zapewniające bezpieczne relacje między małoletnim a personelem placówki, a w szczególności zachowania niedozwolone wobec małoletnich:

1.1. Pracownicy Codziennej Stomatologii sp. z o.o. mający bezpośredni kontakt z małoletnimi powinni wykonywać swoje zadania w sposób zapewniający poszanowanie praw osób trzecich, w szczególności praw pacjenta i dzieci, z szacunkiem oraz w sposób uprzejmy i kulturalny. Pracownicy Codziennej Stomatologii sp. z o.o. powinni w kontakcie z małoletnimi szanować ich dobra osobiste oraz zachowywać spokój i cierpliwość, a także respektować prawo do opieki ze strony przedstawicieli ustawowych bądź opiekunów faktycznych małoletnich.

1.2. Niedopuszczalne jest stosowanie wobec małoletnich jakichkolwiek form przemocy fizycznej oraz psychicznej, w tym słownej. W szczególności niedopuszczalne jest wyśmiewanie, poniżanie i dyskryminacja małoletnich.

1.3. Pracownicy Codziennej Stomatologii sp. z o.o., o których mowa w pkt 1.1., mają obowiązek powstrzymać się od jakichkolwiek zachowań, które mogłyby naruszać przestrzeń osobistą małoletniego, powodować u niego poczucie zagrożenia, dyskomfortu lub strachu. Zabrania się prezentowania małoletnim treści o charakterze erotycznym, pornograficznym bądź przemocowym.

1.4. Pracownicy Codziennej Stomatologii sp. z o.o., o których mowa w pkt 1.1., powinni zwracać uwagę na niepokojące zachowania małoletnich, które mogą świadczyć o ich krzywdzeniu i powinni podjąć próbę kontaktu z małoletnim w przypadku powzięcia podejrzenia takiego krzywdzenia. Jeżeli małoletni próbuje nawiązać kontakt z pracownikiem, powinien on go wysłuchać i, w miarę możliwości, uzyskać możliwie najpełniejszą informację o sytuacji małoletniego.

2. Zasady i procedura podejmowania interwencji w sytuacji podejrzenia krzywdzenia lub posiadania informacji o krzywdzeniu małoletniego, procedury i osoby odpowiedzialne za składanie zawiadomień o podejrzeniu popełnienia przestępstwa na szkodę małoletniego, zawiadamianie sądu opiekuńczego oraz osoby odpowiedzialne za wszczynanie procedury "Niebieskie Karty":

2.1. W sytuacji uzasadnionego podejrzenia krzywdzenia lub posiadania informacji o krzywdzeniu małoletniego pracownik Codziennej Stomatologii sp. z o.o. ma obowiązek zwrócenia uwagi określonej osobie, której zachowanie krzywdzi małoletniego lub uzasadnia podejrzenie krzywdzenia. Następnie pracownik ma obowiązek zawiadomić przełożonego lub Zarząd Codziennej Stomatologii sp. z o.o., jak również porozmawiać o tym zachowaniu z przedstawicielem ustawowym dziecka, o ile nie jest on osobą, której zachowanie krzywdzi małoletniego lub uzasadnia podejrzenie krzywdzenia.

2.2. W przypadku, gdy z rozmowy z przedstawicielem ustawowym małoletniego wynika, że nie jest on zainteresowany pomocą małoletniemu, ignoruje zachowania krzywdzące małoletniego, lub sam go krzywdzi, pracownik Codziennej Stomatologii sp. z o.o. informuje o powyższym Zarząd Codziennej Stomatologii sp. z o.o., a ten sporządza wniosek do właściwego sądu rodzinnego o wszczęcie postępowania o wydanie zarządzeń opiekuńczych.

2.3. Jeśli na terenie placówki Codziennej Stomatologii sp. z o.o. małoletni jest krzywdzony, w tym zwłaszcza doświadcza przemocy psychicznej lub fizycznej, lub zagrożone jest jego życie lub zdrowie, pracownik będący świadkiem krzywdzącego zachowania zobowiązany jest do natychmiastowej reakcji, zmierzającej do powstrzymania zachowań niedozwolonych i zapewnienia ochrony małoletniemu, w szczególności poprzez zapewnienie małoletniemu bezpiecznego miejsca i odseparowania go od osoby stwarzającej zagrożenie.

2.4. W przypadku, gdy zgłoszono podejrzenie krzywdzenia małoletniego przez pracownika Codziennej Stomatologii sp. z o.o., Zarząd tej spółki zobowiązany jest do niezwłocznego wyjaśnienia tej sprawy, podejmując wszelkie niezbędne działania. Podejmowane działania Zarząd Spółki dokumentuje protokolarnie. Pracownik, o którym mowa w zdaniu pierwszym, zostaje natychmiast odsunięty od wszelkich form kontaktu z małoletnimi do czasu wyjaśnienia sprawy.

2.5.Jeżeli pracownik Codziennej Stomatologii sp. z o.o. podejrzewa, że małoletni doznaje przemocy domowej lub jest jej świadkiem, zobowiązany jest zgłosić ten fakt przełożonemu lub Zarządowi Codziennej Stomatologii sp. z o.o., a Zarząd zobowiązany jest do wszczęcia procedury Niebieskiej Karty poprzez wypełnienie formularza „Niebieska Karta – A”. W przypadku podejrzenia, że opuszczenie przez dziecko placówki medycznej w towarzystwie rodzica lub opiekuna grozi w dobro dziecka, w tym zagraża jego bezpieczeństwu, należy uniemożliwić oddalenie się dziecka i niezwłocznie zawiadomić policję.

2.6. W sytuacjach wymagających interwencji policji, pracownik Codziennej Stomatologii sp. z o.o. zobowiązany jest do zawiadomienia policji pod numerami tel. 112 lub 997. W przypadku posiadania informacji o popełnieniu przestępstwa na szkodę małoletniego, Zarząd Codziennej Stomatologii sp. z o.o. sporządza zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia przestępstwa i składa je do właściwej miejscowo policji lub prokuratury. Z zawiadomienia sporządza się notatkę.

3. Zasady przeglądu i aktualizacji standardów:

3.1. Niniejsze standardy podlegają corocznej weryfikacji pod względem zgodności z obowiązującymi przepisami prawa oraz ocenie ich merytorycznej przydatności.

3.2. Weryfikacja, o której mowa w pkt 3.1., dokonywana jest przez Zarząd Codziennej Stomatologii sp. z o.o. lub osobę przez niego wyznaczoną.

3.3. W wyniku weryfikacji, o której mowa w pkt 3.2., sporządzany jest raport ewaluacyjny, w którym wskazane są ewentualne sugestie i kierunki aktualizacji standardów.

4. Zakres kompetencji osoby odpowiedzialnej za przygotowanie personelu placówki lub organizatora do stosowania standardów, zasady przygotowania tego personelu do ich stosowania oraz sposób dokumentowania tej czynności:

4.1. Osobę odpowiedzialną za przygotowanie pracowników Codziennej Stomatologii sp. z o.o. do stosowania Standardów wyznacza Zarząd tej spółki. Osoba ta monitoruje realizację Standardów, reaguje na ich naruszenie i dokumentuje naruszenia i koordynuje zmiany w Standardach.

4.2. W ramach przygotowania pracowników Codziennej Stomatologii sp. z o.o. do stosowania Standardów przeprowadzane jest szkolenie pracowników w przedmiotowym zakresie, które odbywa się nie rzadziej niż raz na rok. Obecność na szkoleniu potwierdzona jest imienną listą obecności.

4.3. Każdy z pracowników Codziennej Stomatologii sp. z o.o. składa oświadczenie o zapoznaniu się ze Standardami ochrony małoletnich.

5. Zasady i sposób udostępniania rodzicom albo opiekunom prawnym lub faktycznym oraz małoletnim standardów do zaznajomienia się z nimi i ich stosowania:

5.1. Standardy ochrony małoletnich w Codziennej Stomatologii sp. z o.o. opublikowane są na stronie internetowej www.codziennastomatologia.pl oraz wyłożone w recepcjach wszystkich placówek Spółki, w których udzielane są świadczenia zdrowotne.
5.2. Wersja zupełna oraz skrócona Standardów ochrony małoletnich przeznaczona dla małoletnich wywieszone są w widocznym miejscu na tablicy ogłoszeń we wszystkich placówkach Spółki.

6. Osoby odpowiedzialne za przyjmowanie zgłoszeń o zdarzeniach zagrażających małoletniemu i udzielenie mu wsparcia:

6.1. Odpowiedzialnym za przyjmowanie zgłoszeń o zdarzeniach zagrażających małoletniemu jest Zarząd Codziennej Stomatologii sp. z o.o.

6.2. Odpowiedzialnym za udzielenie wsparcia małoletniemu jest pracownik dokonujący zgłoszenia.

7. Sposób dokumentowania i zasady przechowywania ujawnionych lub zgłoszonych incydentów lub zdarzeń zagrażających dobru małoletniego:

7.1. Tworzy się wewnętrzny rejestr ujawnionych lub zgłoszonych incydentów lub zdarzeń zagrażających dobru małoletniego.

7.2. Rejestr, o którym mowa w pkt 7.1. przechowywany jest w siedzibie Codziennej Stomatologii sp. z o.o.

7.3. Zarząd wyznacza osobę odpowiedzialną za prowadzenie i uzupełnianie rejestru, o którym mowa w pkt 7.1.

8. Wymogi dotyczące bezpiecznych relacji między małoletnimi, a w szczególności zachowania niedozwolone:

8.1. Naczelną zasadą relacji między małoletnimi jest postępowanie z szacunkiem, przy uwzględnianiu godności i potrzeb wszystkich małoletnich.

8.2. Za niedozwolone zachowania małoletnich uznaje się: stosowanie agresji i przemocy fizycznej oraz stosowanie agresji i przemocy psychicznej, w tym słownej.

9. Zasady korzystania z urządzeń elektronicznych z dostępem do sieci Internet oraz procedury ochrony dzieci przed treściami szkodliwymi i zagrożeniami w sieci Internet oraz utrwalonymi w innej formie:

9.1. Codzienna Stomatologia sp. z o.o. jest zobowiązana podejmować działania zabezpieczające małoletnich przed dostępem do treści, które mogą stanowić zagrożenie dla ich prawidłowego rozwoju.

9.2. Małoletni nie mają dostępu do wewnętrznej infrastruktury sieciowej Codziennej Stomatologii sp. z o.o.

9.3. Małoletni mogą korzystać z ogólnodostępnej sieci WI-FI, w której istnieje blokada dostępu do treści niedozwolonych.

9.4. Ogólnodostępna sieć WI-FI jest monitorowana w taki sposób, aby możliwe było zidentyfikowanie sprawców ewentualnych nadużyć.

9.5. Rozwiązania organizacyjne w Codziennej Stomatologii sp. z o.o. bazują na aktualnych standardach bezpieczeństwa.

9.6. Na wszystkich komputerach z dostępem do Internetu na terenie Codziennej Stomatologii sp. z o.o. jest zainstalowane oraz systematycznie aktualizowane oprogramowanie antywirusowe, antyspamowe i firewall.

9.7. Małoletni ma prawo korzystać na terenie Codziennej Stomatologii sp. z o.o. z urządzeń elektronicznych.

9.8. Małoletni przynoszą do placówek Codziennej Stomatologii sp. z o.o. urządzenia elektroniczne na własną odpowiedzialność, za zgodą opiekunów prawnych.

9.9. Codzienna Stomatologia sp. z o.o. nie ponosi odpowiedzialności za zaginięcie lub zniszczenie czy kradzież urządzeń elektronicznych.

9.10. Małoletni nie mogą korzystać z urządzeń elektronicznych podczas zabiegów i diagnozy w Codziennej Stomatologii sp. z o.o.

9.11. Na terenie Codziennej Stomatologii sp. z o.o. zakazuje się małoletnim filmowania, fotografowania oraz utrwalania dźwięku na jakichkolwiek urządzeniach elektronicznych.

9.12. Nagrywanie dźwięku i obrazu za pomocą urządzeń elektronicznych jest możliwe jedynie za zgodą osoby nagrywanej lub fotografowanej. Niedopuszczalne jest nagrywanie lub fotografowanie sytuacji niezgodnych z powszechnie przyjętymi normami etycznymi i społecznymi oraz przesyłanie treści obrażających inne osoby.

9.13. W przypadku naruszenia przez małoletniego zasad używania urządzeń elektronicznych na terenie Codziennej Stomatologii sp. z o.o., pracownik, który zaobserwował naruszenie, bezzwłocznie informuje o tym fakcie opiekuna małoletniego.

10. Zasady ustalania planu wsparcia małoletniego po ujawnieniu krzywdzenia:

10.1. Celem planu wsparcia powinno być przede wszystkim wdrożenie działań interwencyjnych nakierowanych na pomoc małoletniemu.

10.2. Do ustalania planu wsparcia małoletniego powinien być zaangażowany opiekun małoletniego, który nie dopuścił się krzywdzenia małoletniego, a który współpracuje z Codzienną Stomatologią sp. z o.o., w celu powstrzymania sprawcy przemocy i krzywdzenia małoletniego.

10.3. Na wstępnym etapie przygotowywania planu niezbędne jest przeprowadzenie diagnozy i wywiadu z małoletnim, w celu oceny formy, rodzaju i stopnia doznanej krzywdy.

10.4. Następnie należy ocenić czynniki ryzyka doznanej krzywdy, a także ustalić potrzeby małoletniego w zakresie jego wsparcia (na gruncie zdrowia, w tym zdrowia psychicznego, funkcjonowania, a także w obszarze rodzinnym, prawnym i socjalnym).

10.5. Kolejnym krokiem jest ocena wewnętrznych możliwości Codziennej Stomatologii sp. z o.o. w zakresie wsparcia małoletniego, a także ocena zewnętrznych możliwości uzyskania wsparcia (m.in. organizacje pozarządowe działające na rzecz ochrony dzieci, jednostki organizacyjne pomocy społecznej).

10.6. Dodatkowo wymagana jest analiza konieczności podjęcia odpowiednich kroków prawnych.

11. Zasady ochrony wizerunku małoletniego

11.1. Wizerunek małoletniego podlega ochronie prawnej.

11.2. Upublicznienie wizerunku małoletniego utrwalonego w jakiejkolwiek formie (tj.

fotografia, nagranie audio-wideo) wymaga pisemnej zgody przedstawiciela ustawowego tego małoletniego.

11.3. Jeżeli wizerunek małoletniego stanowi jedynie szczegół całości, takiej jak zgromadzenie, krajobraz, publiczna impreza, zgoda przedstawiciela ustawowego na utrwalanie wizerunku małoletniego nie jest wymagana.

11.4. Wizerunek małoletniego utrwalony za pomocą kamer przemysłowych służących do rejestracji dźwięku lub obrazu na potrzeby zapewnienia bezpieczeństwa osobom i mieniu znajdującym się w placówkach Codziennej Stomatologii sp. z o.o. nie podlega rozpowszechnianiu i nie wymaga zgody przedstawiciela ustawowego małoletniego do utrwalania jego wizerunku.

12. Postanowienia końcowe

12.1. Pracownicy Codziennej Stomatologii sp. z o.o. są zobowiązani do przestrzegania Standardów ochrony małoletnich.

12.2. Standardy ochrony małoletnich wchodzą w życie z dniem ich ogłoszenia. Ogłoszenie standardów odbywa się poprzez ich opublikowanie w formie wywieszenia w widocznym miejscu na tablicy ogłoszeń we wszystkich placówkach Codziennej Stomatologii sp. z o.o.

12.3. Zarząd Codziennej Stomatologii sp. z o.o. uprawniony jest do dokonywania zmian Standardów ochrony małoletnich. Zmienione standardy wchodzą w życie z dniem ich ogłoszenia w sposób określony w pkt 12.2.

,