Zastosowanie kompozytu w stomatologii

Kategoria: Blog

wypełnienie zęba kompozytem

Wypełnienia kompozytowe już od wielu lat są najchętniej stosowanym w gabinetach stomatologicznych rodzajem wypełnień. W naszym najnowszym wpisie na blogu dokładnie tłumaczymy, do jakich celów najczęściej wykorzystuje się kompozyt, dlaczego materiał ten jest tak chętnie wykorzystywany przez stomatologów, jakie są jego zalety oraz jakie są jego ewentualne wady.

Co to są wypełnienia kompozytowe?

Wypełnienia kompozytowe to rodzaj plomb, czyli elementów, które wykorzystuje się w leczeniu stomatologicznym do wypełniania ubytków zębowych. Sam kompozyt to rodzaj materiału sztucznego, który od wielu lat jest tak chętnie stosowany w leczeniu zachowawczym zębów przede wszystkim ze względu na to, że jest bardzo łatwy w obróbce i bez problemu można w taki sposób dobrać kolor kompozytu, że po umieszczeniu go w ubytku, nie będzie się w żaden sposób odznaczał.

Same wypełnienia kompozytowe są tak chętnie stosowane także dlatego, że są dostarczane do gabinetów stomatologicznych w łatwych w użytkowaniu tubkach, w których znajdujący się kompozyt jest w formie plasteliny. Dzięki temu z łatwością można nim dokładnie wypełnić opracowany wcześniej ubytek. Po uzupełnieniu ubytku kompozytem materiał naświetla się lampą polimeryzacyjną, która utwardza plombę i sprawia, że nie ma ryzyka jej wypadnięcia. Co koniecznie trzeba zaznaczyć, kompozyt to nie jest tylko jeden rodzaj materiału wykorzystywanego w leczeniu stomatologicznym. Cały czas różne firmy starają się udoskonalać oferowane przez siebie wypełnienia kompozytowe zębów.

Jakie są największe zalety kompozytu?

Na temat zalet wypełnień kompozytowych napisaliśmy już nieco wcześniej. Łatwość obróbki i możliwość łatwego dobrania odpowiedniej barwy kompozytu, żeby ten idealnie pasował do koloru szkliwa zęba to jednak jeszcze nie wszystko. Wypełnienia kompozytowe na pewno też bowiem wyróżniają się wysoką szczelnością. Kompozyt ściśle przylega do zęba, dzięki czemu nie ma ryzyka, że po pewnym czasie do jego wnętrza zaczną się przedostawać np. resztki pokarmów. Wypełnienia kompozytowe pozytywie odznaczają się także swoją odpornością i wytrzymałością, co niweluje ryzyko konieczności ich szybkiego zastąpienia. Oprócz tego bardzo ważną zaletą wypełnień kompozytowych jest także to, że stosując je nie ma konieczności zbyt dużej ingerencji w leczony ząb. Wystarczy tylko dokładnie wyczyścić i opracować leczony ubytek, a następnie wypełnić go kompozytem. Dodatkowo wypełnienia kompozytowe charakteryzują się niskim kosztem stosowania. Takie wypełnienia są po prostu najtańsze.

Czy wypełnienia kompozytowe mają jakieś wady?

Oczywiście wypełnienia kompozytowe nie mają samych zalet, mają też pewne ograniczenia. Przede wszystkim nie za bardzo nadają się przy wypełnianiu dużych ubytków. Zbyt duże wypełnienie kompozytowe będzie bowiem odznaczało się dużo mniejszą wytrzymałością i podczas przygryzania pokarmu plomba z kompozytu będzie mogła np. pęknąć.  Wadą wypełnień kompozytowych jest też ich trwałość, która jest szacowana na około 5-6 lat. Po tym czasie najprawdopodobniej plomba będzie musiała po prostu zostać zamieniona na nową. Ostatnią wadą wypełnień kompozytowych jest ich podatność na przebarwienia, np. na skutek częstego jedzenia posiadających w sobie intensywne barwniki pokarmów lub częstego picia mocnej herbaty czy czarnej kawy.


NASZE GABINETY
Ul. Marcina Kasprzaka 6
41-303 Dąbrowa-Górnicza
Tel.: 604-987-979
Tel.: 032 260 15 55
info@codziennastomatologia.pl
Ul. Mikołowska 28/1a
41-400 Mysłowice
(2 km. od Katowic)
Tel.: 601-155-351
Tel.: 032 317 88 88
info@codziennastomatologia.
GODZINY PRZYJĘĆ
pon - piątek 8:00-20:00
sobota 9:00-13:00
NR KONTA BANKOWEGO
PKO Bank Polski 82 1020 2528 0000 0902 0175 2096 | Kod BIC (Swift) banku: BPKOPLPW