Wada zgryzu to, innymi słowy, nieprawidłowa budowa szczęki, która może nieść za sobą różne konsekwencje. Mowa tu przykładowo o trudnościach w spożywaniu posiłków lub oddychaniu, defektach kształtu twarzy lub nawet pogorszeniu stanu zębów czy dziąseł. Niezwykle ważne jest, aby szybko dostrzec problem i wdrożyć odpowiednie leczenie. Czy wiesz, jakie występują wady zgryzu?
Jakie są rodzaje wad zgryzu?
Na samym wstępie należy zaznaczyć, że wady zgryzu mogą powstać dwojako. Niektóre osoby odziedziczają tego rodzaju defekt, inni zaś nabywają go poprzez praktykowanie nieprawidłowych nawyków. Chodzi między innymi o nadmierne ssanie kciuka, niewłaściwe przeżuwanie pokarmu czy oddychanie przez usta. Są to oczywiście jedynie przykłady, bowiem czynników determinujących powstawanie wad zgryzu jest znacznie więcej.
Warto mieć na uwadze, że najczęściej występującą wadą zgryzu jest tyłozgryz. Przy takim defekcie dolny łuk zębowy jest wysunięty do tyłu względem łuku górnego, wobec czego nie dochodzi do ich bezpośredniego stykania się. Nasi ortodonci w Mysłowicach stosunkowo często zauważają u swoich pacjentów wadę odwrotną, czyli tzw. przodozgryz.
Wśród powszechnie występujących wad zgryzu należy wymienić również stłoczenia oraz odseparowane zęby. W pierwszym przypadku pacjent posiada zbyt duże zęby, co powoduje, że nie mieszczą się one w zębodołach. W konsekwencji rosną one w niepoprawny sposób. Druga wada polega na występowaniu charakterystycznych przerw między zębami.
Kolejną wadą zgryzu jest tzw. zgryz krzyżowy. Przy takiej nieprawidłowości dolne zęby pacjenta zachodzą na górne. Defekt może występować zarówno na pojedynczych obszarach, jak i na całej szczęce. W odwrotnej sytuacji mamy do czynienia ze zgryzem głębokim. Co istotne, wówczas może dochodzić do nadmiernego ścierania się zębów.
Jeżeli zaobserwowałeś jakiekolwiek nieprawidłowości w swoim zgryzie, zapraszamy Cię do odwiedzenia naszego gabinetu. Nasi specjaliści ocenią Twój stan, a w razie potrzeby wdrożą skuteczne leczenie.