Jak wykonuje się tomografię komputerową zęba?

Kategoria: Blog

prześwietlenie zęba

Wiele problemów dotyczących zębów można rozwiązać podczas standardowej wizyty u dentysty. Są jednak i takie sytuacje, gdzie stomatolog nie jest w stanie ocenić stanu zęba z zewnątrz. Wówczas konieczne okazuje się wykonanie rentgena.

Kiedy wykonuje się rentgen lub tomografię komputerową zęba?

Istnieje wiele wskazań do wykonania zdjęcia rentgenowskiego zęba. Często zalecane jest ono pacjentom, u których ma nastąpić ekstrakcja lub dłutowanie. Oceniany jest wówczas stopień trudności zabiegu, a co za tym idzie odpowiednie przygotowanie specjalisty i pacjenta. Przed przystąpieniem do leczenia kanałowego również zalecane jest wykonanie zdjęcia. Pomaga to w określeniu stanu zęba oraz zasadności podjęcia takiego zabiegu. Kolejną sytuacją wymagającą wykonania zdjęcia jest zrobienie protezy zębowej lub wstawianie implantu. W takim wypadku zalecane jest wykonanie tomografii komputerowej, która ułatwia precyzyjne zaplanowanie zabiegu, a także pozwala określić ilość tkanki kostnej w szczęce, co jest niezwykle ważne dla leczenia implantologicznego. Należy podkreślić, że tomografia zęba może być wykonywana tylko po konsultacji i na zlecenie stomatologa.

Jak wykonuje się tomografię komputerową zęba?

Stomatolodzy coraz częściej zlecają tomografię komputerową zęba, szczęki lub żuchwy. Jest to badanie, które wykorzystuje promienie rentgenowskie do obrazowania tkanek w trzech płaszczyznach. Jest wykorzystywana do wykonywania badań w przypadku specjalistycznych i precyzyjnych zabiegów stomatologicznych, czyli w implantologii, chirurgii stomatologicznej, periodontologii, ortodoncji, czy endodoncji. Wykonanie tomografii szczęk lub żuchwy daje szczegółowe informacje na temat zębów, pozwala na wykonanie pomiarów w miejscu zabiegu oraz pozwala na wykonanie symulacji przed zabiegiem. To badanie można w bezpieczny sposób wykonać w pracowni rentgenowskiej Codzienna Stomatologia. Tomografia jest zabiegiem bezbolesnym i nieinwazyjnym, nie wymaga żadnego przygotowania przez pacjenta.


NASZE GABINETY
Ul. Marcina Kasprzaka 6
41-303 Dąbrowa-Górnicza
Tel.: 604-987-979
Tel.: 032 260 15 55
info@codziennastomatologia.pl
Ul. Mikołowska 28/1a
41-400 Mysłowice
(2 km. od Katowic)
Tel.: 601-155-351
Tel.: 032 317 88 88
info@codziennastomatologia.
GODZINY PRZYJĘĆ
pon - piątek 8:00-20:00
sobota 9:00-13:00
NR KONTA BANKOWEGO
PKO Bank Polski 82 1020 2528 0000 0902 0175 2096 | Kod BIC (Swift) banku: BPKOPLPW