Różnice między implantem a protezą zębową

Kategoria: Blog

Implanty zębowe

Protetyka to dział stomatologii, który zajmuje się odtwarzaniem ubytków zębowych za pomocą uzupełnień protetycznych. Protezy zębowe mogą być stałe lub ruchome. Alternatywą dla tradycyjnych protez są implanty stomatologiczne, zapewniające uzyskanie trwałego efektu estetycznego. Bez względu jednak na wybór metody, należy zdawać sobie sprawę, że uzupełnianie ubytków w uzębieniu jest bardzo ważne. Brak zęba bowiem to nie tylko problem estetyczny, ale przede wszystkim zdrowotny. Może powodować problemy z przeżuwaniem i wymową, a także prowadzić do nieprawidłowego zgryzu i zmian zwyrodnieniowych w stawach skroniowo-żuchwowych.

Implanty zębowe to stałe protezy stomatologiczne

Protezy stomatologiczne dzielą się na ruchome oraz stałe. Tradycyjne protezy ruchome, czyli popularne sztuczne szczęki są zdejmowane i ogólnodostępne ze względu na przystępną cenę. Proteza ruchoma zbudowana jest na bazie akrylowej lub metalowej płytki, która obejmuje wyrostki zębodołowe i podniebienie twarde. Może być częściowa lub całkowita. Protezy metalowe konstruowane są na bazie szkieletu, który opiera się na zdrowych zębach. Z kolei punktem podparcia dla protezy akrylowej są dziąsła. Istnieją jeszcze protezy nakładkowe, które stabilizowane są za pomocą klamer i zaczepów. To jednak rzadko stosowane rozwiązanie, ponieważ wymaga wsparcia konstrukcji na implancie lub korzeniu zębowym.

Stałe protezy zębowe to wkłady koronowo-korzeniowe, korony protetyczne, licówki, mosty oraz implanty. Licówki pozwalają odbudować niewielki ubytek zęba, jak złamany brzeg. Wykorzystywane są także do korekty kształtu zęba lub zamykania diastem. Przyjmują postać porcelanowego płatka, przyklejanego do przedniej części zęba. Mosty to metalowo-porcelanowe uzupełnienia protetyczne, które polegają na wykorzystaniu dwóch sąsiadujących z ubytkiem zębów. Zdrowe zęby trzeba oszlifować i nałożyć na nie korony, będące filarami. Pomiędzy nimi umieszcza się przęsło, które odbudowuje utracony ząb. Korony protetyczne stosowane są do odbudowy zniszczonej korony zęba lub jego rozległego złamania. Mogą być metalowe, pełnoceramiczne lub na podbudowie z cyrkonu. W szczególnych przypadkach stosuje się wkłady koronowo-korzeniowe ze specjalnym sztyftem, umieszczanym w korzeniu zęba.

Estetyczne i trwałe implanty zębowe

Zaawansowaną technologicznie metodą uzupełniania ubytków zębowych jest implantologia stomatologiczna. Implanty zębowe są stałymi protezami stomatologicznymi. Ich prawidłowa nazwa to wszczepy śródkostne, co dobrze oddaje specyfikę ich konstrukcji. Pojedynczy implant składa się ze śruby oraz korony. Śruby implantu produkowane są z tytanu lub cyrkonu, które są obojętne dla organizmu. W procesie zakładania implantów śruba wkręcana jest w kość szczęki lub żuchwy. Przejmuje ona funkcję korzenia zębowego i pokryta jest specjalną powłoką, która przyspiesza zrośnięcie się implantu z kością. Widocznym elementem implantu jest korona ceramiczna lub ceramiczno-metalowa. Niewątpliwą zaletą implantów jest estetyka, imitująca naturalne zęby. To jednak nie wszystko, bowiem przenoszenie obciążeń na kości przy implantach odbywa się tak samo, jak w przypadku pierwotnego uzębienia. Dzięki temu, implanty zapobiegają zanikowi kości. W przeciwieństwie do standardowych protez, mogą być również wykorzystane do uzupełnienia pojedynczego ubytku.