Rodzaje implantów zębowych – które wybrać?

Kategoria: Blog

implanty zębowe

Osoby, które interesują się wszczepieniem implantów zębowych, często zastanawiają się, jaki ich rodzaj powinny wybrać. Już na wstępie odpowiadamy: dobór implantów dla danego pacjenta jest kwestią bardzo indywidualną, zawsze warto podjąć decyzję dopiero po dokładnym wysłuchaniu sugestii swojego lekarza. Jak w zasadzie możemy podzielić implanty?

Tytanowe i cyrkonowe

Mówiąc o typach implantów, najczęściej wyróżnia się te wykonane z tytanu oraz wszczepy cyrkonowe. Implanty tytanowe są najbardziej popularne. Tytan jest biokompatybilny z ludzkim ciałem i bardzo szybko zrasta się z kością. To sprawia, że po zagojeniu się rany implant jest bardzo stabilny i trwały. Niezwykle rzadko zdarza się jednak, że przy obsunięciu dziąsła pacjenta, widać szarawy kolor wszczepu. Dlatego ta część pacjentów, która ma problemy z dziąsłami, decyduje się na wszczepy cyrkonowe, produkowane z tlenku cyrkonu, często nazywane implantami ceramicznymi. Mają one podobne właściwości co tytan, jeśli chodzi o kompatybilność z ludzkim ciałem. Ich dodatkową zaletą jest jednak to, że cyrkon ma kolor kości słoniowej, przez co świetnie imituje naturalny ząb. Są jednak wciąż względną nowością, wciąż poniekąd „sprawdzaną” przez implantologów.

Jednofazowe i dwufazowe

Implanty zębowe możemy podzielić też ze względu na czas oczekiwania na końcowy efekt zabiegu. Jeśli chodzi o implanty zębowe jednofazowe, tuż po zamocowaniu nakłada się na nie konkretne uzupełnienie protetyczne, a pacjent wychodzi z gabinetu z gotowym zębem. Jest to szczególnie wygodna opcja na pacjentów, którzy szybko chcą uzupełnić utracone zęby przednie. Zazwyczaj jednak konieczne jest wszczepianie implantów dwufazowych. Wtedy na pierwszej wizycie lekarz wszczepia implant, który przez kilka miesięcy integruje się z tkanką kostną. Dopiero wtedy, na kolejnej wizycie, odsłania się implant i mocuje koronę. Jak na ten moment to właśnie implanty dwufazowe dają rewelacyjne rezultaty. Pacjenci, u których przez braki w uzębieniu doszło do zanikania kości szczęki lub żuchwy, nie mają wyboru. Tylko implanty dwufazowe umożliwią ich odbudowę. Tak jak napisaliśmy we wstępie: decyzję o wyborze rodzaju implantów powinno się podjąć po wysłuchaniu opinii lekarza. Wybierze on dla nas najlepsze rozwiązanie, biorąc pod uwagę wyniki badań, funkcjonalność i trwałość poszczególnych rozwiązań, a także – nasze możliwości finansowe.