Rodzaje aparatów ortodontycznych

Kategoria: Blog

Aparaty niewidoczne

Nie od dziś wiadomo, że piękny uśmiech dodaje pewności siebie. Dzieje się to nie tylko w przypadku kobiet, ale też i mężczyzn. Zęby powinny być jasne i proste, ale przede wszystkim zdrowe. Na szczęście każdy z tych elementów jest możliwy do poprawy. Stanem uzębienia zajmie się profesjonalny stomatolog, a jego kształtem i umiejscowieniem – ortodonta.

 

Z pomocą przychodzi specjalista

 

Rolą ortodonty jest zatem zniwelowanie wady zgryzu i doprowadzenie do oczekiwanego stanu idealnie prostych i równych zębów. Z pomocą przychodzą aparaty, które mają za zadanie w określonym czasie zmienić ustawienie zębów. Na rynku dostępne są różne rodzaje aparatów ortodontycznych, a to, który zostanie wybrany w ramach leczenia, zależy od wielu czynników. Wśród nich są między innymi wiek pacjenta, stan jego uzębienia oraz to, jaką wadę posiada i jak bardzo jest ona nasilona.

 

Aparaty stałe

 

Aparaty stałe są najbardziej popularne. Składają się z zamków i pierścieni, które zostają mocowane do szkliwa zębów specjalnym klejem. Do zamków, za pomocą ligatur (w najróżniejszych kolorach), czyli tzw. gumek, mocowany jest następnie sprężysty drut, który wywiera na zęby stałą, określoną siłę i w ten sposób je prostuje. W miarę upływu czasu łuk jest coraz grubszy i silniej działający. Zaletą takich aparatów jest ich nieprzerwane działanie – 24 godziny na dobę. Przy ich użyciu leczone są wszelkie poważne wady. Można wyróżnić kilka rodzajów zamków: klasyczne metalowe, tytanowe dla alergików oraz kosmetyczne, jak na przykład szafirowe (kryształowe), ceramiczne lub porcelanowe czy plastikowe. Dostępne są także aparaty ortodontyczne lingwalne (językowe) – umieszczone na stałe na zębach od wewnątrz, przez co stają się całkowicie niewidoczne dla otoczenia.

 

Aparaty ruchome

 

Aparaty ruchome, inaczej mówiąc, wyjmowane, zbudowane są z akrylowej płyty oraz elementów wykonanych z drutu. Zawsze projektuje się je dla każdego indywidualnie. Pacjent może samodzielnie aparat zdejmować i zakładać. Trzeba być konsekwentnym, gdyż od tego zależy powodzenie leczenia. Powinien być noszony około kilkunastu godzin na dobę. Za ich pomocą zwalczane są nieprawidłowe nawyki, między innymi ssanie palca, oraz różne dysfunkcje, jak na przykład wady wymowy czy oddychanie przez usta.

 

Aparaty niewidoczne

 

Innowacyjną metodą, której popularność stale wzrasta, są aparaty z użyciem niewidocznych nakładek Clear Aligner. Takie leczenie jest możliwe tylko w wybranych wadach zgryzu i polega na stosowaniu sekwencji szyn – miękkiej, średniej i twardej, które są co miesiąc zmieniane. Aparat ten powinien być noszony sumienne, przez około 20 godzin na dobę, poza posiłkami i szczotkowaniem zębów. To bardzo dyskretne rozwiązanie, dzięki czemu pacjenci nie odczuwają dyskomfortu i skrępowania z związku z aparatem.