Podstawowe zasady higieny jamy ustnej

Kategoria: Blog

nitkowanie 1200x540 - Podstawowe zasady higieny jamy ustnej

Jeżeli chcemy, aby nasze zęby były zawsze piękne i zdrowe, musimy regularnie wykonywać wizyty kontrolne w gabinecie stomatologicznym, ale najważniejsze jest dbanie o przestrzeganie podstawowych zasad higieny jamy ustnej. Tylko wtedy będziemy mogli powiedzieć, że zrobiliśmy wszystko, aby nasze zęby były zdrowe. Wtedy też będziemy mieć spore szanse na to, że w trakcie kolejnej wizyty u stomatologa, unikniemy zawsze nieprzyjemnego borowania. W jaki sposób dbać o zdrowie swoich zębów? Tego dowiesz się z naszego wpisu na blogu.

Przede wszystkim regularne szczotkowanie

Najważniejszym i najczęściej wykonywanym zabiegiem higienicznym jamy ustnej jest szczotkowanie zębów. Większość z nas myje zęby dwa razy dziennie, rano po przebudzeniu oraz wieczorem przed snem. Traktujemy tę czynność jak naturalny punkt każdego dnia, i to bardzo dobrze. Jednak znacznie lepszym zwyczajem jest szczotkowanie swoich zębów po każdym posiłku. W trakcie jedzenia na naszych zębach pojawia się bowiem bardzo dużo resztek jedzenia, które są bardzo dobrą pożywką dla bakterii. Umycie zębów po posiłku pozwala na skuteczne pozbycie się tych resztek oraz na zneutralizowanie powstałych kwasów. Oczywiście nie oszukujmy się, że zawsze możemy po jedzeniu wykonać szczotkowanie. Często jest to niemożliwe, dlatego po spożytym posiłku radzimy użycie gumy do żucia lub wypłukanie ust wodą, dzięki czemu uda nam się usunąć chociaż część pozostałych w ustach resztek jedzenia.

Nitkowanie zębów

Drugim istotnym elementem dbania o higienę jamy ustnej jest codzienne nitkowanie zębów. Samo szczotkowanie nie pozwala bowiem na skuteczne pozbycie się resztek jedzenia także ze szczelin między zębami. Nico dentystyczne natomiast mogą to zrobić. Sam zabieg na początku może wydawać się trudny, jednak po kilku próbach każdy na pewno dojdzie już do wprawy i czynność ta stanie się dla niego tak samo naturalna jak szczotkowanie. Nici dentystyczne obecnie można już kupić w większości sklepów i aptek.

Płukanie zębów

Ostatnim zabiegiem, który powinniśmy wykonywać w ramach higieny jamy ustnej jest płukanie jej specjalnym płynem do płukania. Czynność tę powinniśmy wykonywać raz dziennie, po wieczornym szczotkowaniu i nitkowaniu. Płyn pozwoli na dokładniejsze pozbycie się wszystkich zalegających w jamie ustnej resztek jedzenia oraz dodatkowo zabezpieczy nasze zęby warstwą fluoru.