Pierwsza wizyta u stomatologa dziecięcego – jak przygotować do niej dziecko?

Kategoria: Blog

gabinetu stomatologicznego

Pierwsza wizyta u dentysty obrosła w szereg mitów i była bardzo często tematem żartów, anegdot czy historii z dreszczykiem. Gabinet stomatologiczny zawsze jednak okazuje się bardziej przystępny i mniej groźny niż w różnego rodzaju opowieściach, szczególnie aktualnie, kiedy dentyści mają dostęp do bardzo specjalistycznego sprzętu oraz są mili oraz otwarci wobec swoich pacjentów. Nie ma się więc czego obawiać, biorąc pierwszy raz swojego smyka do stomatologa.

 

Rozmowa z dzieckiem to podstawa

 

Aby odpowiednio przygotować swoje dziecko do premierowej wizyty u dentysty, warto najpierw porozmawiać ze swoim maluchem i wytłumaczyć mu rolę stomatologa. Można zrobić to w sposób humorystyczny, opowiadając zabawne historyjki, w których specjalista dentystyczny zostanie przedstawiony w pozytywnym świetle. Stomatologia dziecięca może zostać odpowiednio przedstawiona także przy wykorzystaniu specjalnych książeczek czy filmów, które opowiadają o potrzebie profilaktyki czy leczenia zębów w sposób kolorowy i przyjemny. Dziecko musi wyrobić sobie odpowiednie skojarzenia odnośnie gabinetu dentystycznego – dobrze jeśli są one związane z niesieniem pomocy i walką z próchnicą, a nie z bólem i strachem.

 

Wybranie odpowiedniego gabinetu stomatologicznego

 

Jednak miłe opowieści oraz odpowiednie nastawienie dziecka nie mogą równać się z samą, realną wizytą, która utrwala u dziecka pełen zbiór wyobrażeń. Dlatego nie można udać się ze swoim maluchem na pierwszą wizytę dentystyczną do niesprawdzonego gabinetu, który nie specjalizuje się w oswajaniu najmłodszych z bezbolesnymi metodami leczenia zębów. Ważne jest stworzenie odpowiedniej atmosfery przez przyjaznego dzieciom stomatologa oraz obsługę. Dziecko powinno mieć dostęp do zabawek, a po wykonanym zabiegu otrzymać dyplom, mały prezencik czy też pozbawione cukru smakołyki. Takie zasady stosujemy w naszym gabinecie, chcąc w ten sposób wyrabiać u dzieci miłe skojarzenia związane ze stomatologią oraz pozytywne nawyki chodzenia na regularne kontrole.

 


NASZE GABINETY
Ul. Marcina Kasprzaka 6
41-303 Dąbrowa-Górnicza
Tel.: 604-987-979
Tel.: 032 260 15 55
info@codziennastomatologia.pl
Ul. Mikołowska 28/1a
41-400 Mysłowice
(2 km. od Katowic)
Tel.: 601-155-351
Tel.: 032 317 88 88
info@codziennastomatologia.
GODZINY PRZYJĘĆ
pon - piątek 8:00-20:00
sobota 9:00-13:00
NR KONTA BANKOWEGO
PKO Bank Polski 82 1020 2528 0000 0902 0175 2096 | Kod BIC (Swift) banku: BPKOPLPW