Ograniczenia dietetyczne przy aparacie ortodontycznym

Kategoria: Blog

aparat orotdontyczny

Noszenie aparatu ortodontycznego narzuca niestety kilka ograniczeń żywieniowych. Nie są one bardzo duże i w większości dotyczą pierwszych dni po założeniu aparatu. Jednak ich przestrzeganie uchroni nas przed częstymi wizytami u ortodonty aby „coś doczepił”, próchnicą i … niezręcznymi sytuacjami. Przez początkowy okres o ograniczeniach może nam przypominać lekki ból zębów, towarzyszący pierwszym chwilom z aparatem. Jednak nie zrażajmy się nim. Ból jest raczej lekkim dyskomfortem, nowoczesna ortodoncja jest w dużej większości przypadków całkowicie bezbolesna.

Miękkie produkty

Po założeniu aparatu zęby stają się bardzo wrażliwe na kilka dni. Nic dziwnego – nagle zamocowane na nich zamki i drucik ciągną je w którąś stronę i każą im „pracować”. Obolała może być również jama ustna, w której powstają małe ranki w miejscach, gdzie zamki dotykają wargi. Jak łatwo można się domyślić, pacjent woli wtedy nie jeść twardych czy chrupiących rzeczy, by nie pogarszać sytuacji. W pierwszych dniach po założeniu aparatu wskazana jest dieta miękka, a najlepiej płynna. Świetnie sprawdzają się różnego rodzaju zupy kremy, które są ciepłe, płynne ale przy tym bardzo sycące. Pacjent może podjadać również serki i jogurty. Jeśli ból na to pozwala, można spróbować swoich możliwości z miękkim mięsem czy rozgotowanymi ziemniakami.

Powrót do zwykłej diety

Z czasem zęby przyzwyczajają się do aparatu i przestają boleć. Można więc myśleć o powrocie do zwykłej diety. Po kolei włączamy do niej coraz twardsze rzeczy i przypominamy sobie, czym jest gryzienie. Jednak możemy zapomnieć o tych najtwardszych i to do czasu zdjęcia aparatu. Gryzienie twardych jabłek może skutkować oderwaniem się zamka od zęba, a co za tym idzie – przymusową wizytą u ortodonty. Powinniśmy unikać też słodyczy i słodkich napojów. Przy aparacie ciężej walczy się z próchnicą. Nie jest zabronione, ale może być uciążliwe żucie gumy czy jedzenie maku. Małe elementy przyklejają się do aparatu i wyglądają bardzo nieestetycznie. Gdy nosi się aparat, mycie zębów po każdym posiłku jest obowiązkowe.