Najczęstsze problemy stomatologiczne u dzieci w wieku wczesnoszkolnym

Kategoria: Blog

próchnica u dzieci

Właściwe dbanie o stan jamy ustnej i stan zębów jest niezwykle ważne u ludzi w każdym wieku. Bardzo często w naszym gabinecie słyszymy od pacjentów, którzy zgłaszają się na wizytę ze swoimi małymi dziećmi pytanie, czy faktycznie trzeba tak bardzo dbać o stan zębów mlecznych, które i tak za chwilę wypadną i zostaną zastąpione zębami stałymi. Odpowiedź na takie pytanie może być tylko jedna: oczywiście, że trzeba dbać o stan zębów mlecznych i to z kilku powodów. Więcej na ten temat piszemy w dzisiejszym wpisie na blogu. Przedstawiamy tu też największe zagrożenia i problemy stomatologiczne, jakie występują u dzieci w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym.

Próchnica głównym powodem problemów z zębami u małych pacjentów

Najczęstszym diagnozowanym problemem w jamie ustnej u małych pacjentów jest oczywiście rozwijająca się próchnica. Sytuacja jest więc dokładnie taka sama, jak w przypadku dorosłych pacjentów. Według prowadzonych badań i statystyk, próchnica występuje u około 60 proc. wszystkich dzieci w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym. Problem ten dotyczy zarówno zębów mlecznych, jak i obecnych już pojedynczych zębów stałych. Pojawienie się i rozwój próchnicy jest oczywiście spowodowany niewłaściwą higieną jamy ustnej oraz tym, że dzieci bardzo lubią jeść produkty spożywcze, które zawierają w sobie dużo cukru, a jak wiadomo ten jest bardzo dobrą pożywką dla bakterii próchnicowych i sprzyja ich rozwojowi.

Dlaczego u małych dzieci próchnica jest szczególnie niebezpieczna?

Powstała choroba próchnicowa u małych pacjentów jest tak bardzo groźna przede wszystkim dla zębów mlecznych, które są znacznie słabiej zmineralizowane, przez co nie są tak dobrze utwardzone jak zęby stałe. Doprowadzenie do mocnego rozwijanie się choroby próchnicowej zębów mlecznych szybko może doprowadzić do ich osłabienia, a następnie do ich wypadnięcia. Nie powinno się jednak do tego dopuścić, ponieważ zbyt szybkie wypadnięcie mleczaków spowoduje, że szczęka i żuchwa nie będą miały możliwości się odpowiednio rozwinąć, a co za tym idzie, w łukach zębowych nie będzie wystarczającej ilości miejsca na pojawienie się zębów stałych. Dlatego też dbanie o zęby mleczne, a w razie konieczności także ich leczenie, jest tak bardzo ważne.

Jak dbać o zęby dzieci w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym?

Przede wszystkim  już u małych dzieci, gdy tylko zaczynają się pojawiać pierwsze ząbki należy przyzwyczajać dzieci do codziennej higieny jamy ustnej. Na początku oczywiście szczotkowanie zębów będzie przeprowadzane przez rodziców, ale później dziecko tez samo powinno się tego nauczyć i robić to pod naszą kontrolą. Z dzieckiem koniecznie też trzeba się regularnie umawiać na wizyty kontrolne u stomatologa dziecięcego. Takie wizyty powinno się odbywać z dzieckiem co najmniej co 3-6 miesięcy. Dobre zadbanie o stan jamy ustnej u dzieci w tak młodym wieku będzie miało bardzo pozytywne skutki. W przypadku zaobserwowania jakichś problemów z rozwijaniem się łuków zębowych bardzo szybko będzie można zareagować i wyleczyć powstające wady zgryzu, bez konieczności stosowania później bardziej skomplikowanych metod.


NASZE GABINETY
Ul. Marcina Kasprzaka 6
41-303 Dąbrowa-Górnicza
Tel.: 604-987-979
Tel.: 032 260 15 55
info@codziennastomatologia.pl
Ul. Mikołowska 28/1a
41-400 Mysłowice
(2 km. od Katowic)
Tel.: 601-155-351
Tel.: 032 317 88 88
info@codziennastomatologia.
GODZINY PRZYJĘĆ
pon - piątek 8:00-20:00
sobota 9:00-13:00
NR KONTA BANKOWEGO
PKO Bank Polski 82 1020 2528 0000 0902 0175 2096 | Kod BIC (Swift) banku: BPKOPLPW