Na czym polega różnica między płytką a kamieniem nazębnym?

Kategoria: Blog

kamień nazębny

Rozwijające się i pozostające przez dłuższy czas na powierzchni zębów płytka i kamień nazębny to elementy, które stanowią tak naprawdę  największe zagrożenie dla zdrowia jamy ustnej. Są one bowiem doskonałą pożywką dla rozwijających się w jamie ustnej bakterii próchnicowych. W artykule dokładnej opisujemy skąd się biorą płytka i kamień nazębny oraz w jaki sposób można je usunąć.

W jaki sposób dochodzi do powstawania płytki i kamienia nazębnego?

Powstawanie płytki i kamienia nazębnego jest całkowicie naturalnym procesem. Powstanie płytki nazębnej jest reakcją na zachodzące w jamie ustnej po spożyciu pokarmów reakcje chemicznenatomiast kamień nazębny jest jej bardziej zmineralizowaną, twardszą formą. Przeciwdziałanie powstawaniu płytki i kamienia nazębnego jest możliwe tylko poprzez regularne, po każdym posiłku, szczotkowanie zębów, przeprowadzanie każdego dnia przed snem zabiegu nitkowania zębów oraz regularne stosowanie płynu do płukania jamy ustnej. Nieprawidłowa higiena jamy ustnej, połączona z częstym spożywaniem sprzyjającym tworzeniu się na zębach osadu pokarmów np. z dużą zawartością cukru, to podstawowe przyczyny powstawania płytki i kamienia nazębnego.

Co to jest płytka nazębna?

Na początku zawsze dochodzi do powstawania na powierzchni zębów miękkiego osadu, czyli nazębnej płytki bakteryjnej. Osad ten ma lepką konsystencję i jest zasiedlany przez wiele różnego rodzaju bakterii, także tych, które są odpowiedzialne za powstawanie próchnicy. Tak naprawdę płytka nazębna powstaje przez cały czas, nawet już kilka godzin po dokładnym umyciu zębów. Osad ten jest szczególnie widoczny na linii dziąseł oraz w przestrzeniach międzyzębowych, dlatego też w profilaktyce choroby próchnicowej tak bardzo ważne są dokładne szczotkowanie i nitkowanie zębów. Negatywny wpływ płytki nazębnej na szkliwo i zębinę jest związany z tym, że znajdujące się w niej bakterie są zdolne do metabolizowania cukrów, w wyniku czego powstają powodujące niszczenie szkliwa kwasy. Nieusunięta szybko płytka nazębna nawet już po kilku dniach, na skutek absorpcji znajdujących się w ślinie minerałów, zaczyna też ulegać zwapnieniu i zmieniać się w dużo trudniejszy do usunięcia kamień nazębny.

Co to jest kamień nazębny?

Powstały kamień nazębny jest znacznie twardszy i trwalszy, czyli trudniejszy do usunięcia od płytki nazębnej. W zależności od procesu jego powstania oraz od rodzaju spożywanych posiłków i pitych napojów, kamień nazębny może mieć trudną do zauważenia biało-żółtą barwę lub dużo ciemniejszy kolor. Nieusunięty szybko kamień nazębny dalej się rozwija, i to nie tylko na powierzchni zębów, ale może też sięgnąć pod dziąsła, doprowadzając do powstawania trudnych do wyleczenia stanów zapalnych i paradontozy. W rezultacie kamień nazębny może doprowadzić do obniżenia się linii dziąseł i odsłonięcia się szyjek zębowych oraz do powstawania nadwrażliwości i rozchwiania zębów. Oprócz tego kamień nazębny może być też przyczyną halitozy, czyli nieprzyjemnego zapachu z ust.

W jaki sposób możliwe jest usunięcie płytki i kamienia nazębnego?

Usunięcie rozwiniętej płytki lub kamienia nazębnego jest możliwe tylko poprzez przeprowadzenie odpowiednich zabiegów w gabinecie stomatologicznych, czyli poprzez higienizację jamy ustnej. W celu usunięcia płytki nazębnej przeprowadza się zabieg piaskowania zębów, natomiast, żeby usunąć kamień nazębny, niezbędne jest wykonanie skalingu. Oba te zabiegi nie należą do najprzyjemniejszych, ale ich wykonanie może być konieczne, żeby zapobiec rozwojowi choroby próchnicowej oraz innych wspomnianych wcześniej problemów w obrębie jamy ustnej.


NASZE GABINETY
Ul. Marcina Kasprzaka 6
41-303 Dąbrowa-Górnicza
Tel.: 604-987-979
Tel.: 032 260 15 55
info@codziennastomatologia.pl
Ul. Mikołowska 28/1a
41-400 Mysłowice
(2 km. od Katowic)
Tel.: 601-155-351
Tel.: 032 317 88 88
info@codziennastomatologia.
GODZINY PRZYJĘĆ
pon - piątek 8:00-20:00
sobota 9:00-13:00
NR KONTA BANKOWEGO
PKO Bank Polski 82 1020 2528 0000 0902 0175 2096 | Kod BIC (Swift) banku: BPKOPLPW