Na czym polega bonding zębów

Kategoria: Blog

dobieranie koloru zębów

Stomatologia estetyczna w ostatnich latach cieszy się coraz większą popularnością wśród pacjentów. W ramach prowadzonych w gabinetach stomatologicznych działań możliwe jest sprawienie, m.in. że zęby pacjenta staną się znów równo ułożone w łuku, że nie będą na nich widoczne żadne uszkodzenia i ukruszenia oraz że będą znów miały piękny biały kolor. Dzięki takim zabiegom możliwe jest po prostu zadbanie o idealną estetykę uśmiechu. Jedną z ciekawszych możliwości jest bonding zębów, czyli nieinwazyjna metoda odbudowy zębów, bez ingerencji w ich szkliwo. W naszym dzisiejszym wpisie na blogu Kliniki Codzienna Stomatologia dokładniej opisujemy, na czym polega taki zabieg oraz jakie są jego największe zalety.

Charakterystyka bondingu zębów

Jak już napisaliśmy we wstępie naszego tekstu, bonding zębów to metoda poprawy kształtu i wyglądu zębów bez ingerencji w ich szkliwo. W tej metodzie odbudowa zębów jest wykonywana z zastosowaniem nowoczesnych żywic kompozytowych, które idealnie przylegając do powierzchni zębów, sprawiają, że w celu poprawy ich wyglądu, nie ma potrzeby wykonywania żadnych nawierceń i stosowania różnego typu materiałów protetycznych. Stosowany w trakcie zabiegu materiał kompozytowy przypomina nieco kompozyt, który jest stosowany w trakcie wypełniania powstałych w zębach w wyniku choroby próchnicowej ubytków.

Żeby bonding zębów mógł dać naprawdę dobre rezultaty, niezbędne jest najpierw właściwe zaplanowanie działań, dlatego istotne jest doświadczenie stomatologa oraz jego wyczucie.

Procedura bondingu zębów

A na czym dokładnie polega sam zabieg? Cała procedura jest całkowicie bezpieczna i bezbolesna. Do przeprowadzenia bondingu wystarczy tylko jedna wizyta w gabinecie. Zabieg trwa około 30-60 minut. Znieczulenie jest podawane tylko, jeżeli pacjent boryka się z nadwrażliwością zębów.

Zabieg rozpoczyna się od dokładnego wyczyszczenia powierzchni zębów. Następnie nieco zmniejsza się przednią część szkliwa, wytrawia się ją kwasem, płucze i pokrywa żywicą, czyli właśnie tzw. bondem. Jego kolor jest dopasowywany do koloru innych zębów. Po nałożeniu materiału jest on jeszcze naświetlany lampą stomatologiczną, która przyspiesza jego stwardnienie. Po zakończeniu procedury pacjent musi jeszcze sprawdzić, czy na pewno nałożony materiał w niczym mu nie przeszkadza i nie jest dla niego niewygodny. Jeżeli zaistnieje taka potrzeba, stomatolog może bowiem go jeszcze zeszlifować.

Jakie są największe zalety bondingu zębów?

Największą zaletą bondingu zębów są możliwości, jakie taki zabieg daje. Dzięki jego wykonaniu możliwe jest m.in. odbudowa powstałych na zębach ukruszeń, zamaskowanie pęknięć oraz zmniejszenie lub całkowite zlikwidowanie diastemy, czyli nieestetycznie wyglądającej przerwy między jedynkami. Bonding zębów daje też możliwość zamaskowania przebarwień. Tą nieinwazyjną metodą można więc łatwo naprawić powstałe kosmetyczne defekty zębów, a cała procedura trwa zaledwie jedną wizytę w gabinecie stomatologicznym. Wykonanie takiego zabiegu nie wiąże się też ze zbyt wysokimi kosztami, dlatego też takie zabiegi są coraz częściej wybierane przez pacjentów, którzy chcieliby skorzystać także z zabiegów z zakresu stomatologii estetycznej.

Czy takie zabiegi mają jakieś wady?

Bonding zębów ma jednak także swoje wady. Przede wszystkim wykorzystywany w trakcie zabiegu materiał kompozytowy szybciej się odbarwia od szkliwa zębów. Na pewno łatwiej jest go też uszkodzić. Niskie koszty bondingu zębów sprawiają jednak, że w razie konieczności bez problemu można takie działania powtórzyć, nawet  w trakcie kolejnych wizyt kontrolnych w gabinecie stomatologicznym.


NASZE GABINETY
Ul. Marcina Kasprzaka 6
41-303 Dąbrowa-Górnicza
Tel.: 604-987-979
Tel.: 032 260 15 55
info@codziennastomatologia.pl
Ul. Mikołowska 28/1a
41-400 Mysłowice
(2 km. od Katowic)
Tel.: 601-155-351
Tel.: 032 317 88 88
info@codziennastomatologia.
GODZINY PRZYJĘĆ
pon - piątek 8:00-20:00
sobota 9:00-13:00
NR KONTA BANKOWEGO
PKO Bank Polski 82 1020 2528 0000 0902 0175 2096 | Kod BIC (Swift) banku: BPKOPLPW