Mycie zębów z aparatem ortodontycznym

Kategoria: Blog

mycie zębów z aparatem

Higiena jamy ustnej jest niezwykle ważna. Chroni nas przed ubytkami i bolesnym leczeniem zębów. Dla osób noszących aparat ortodontyczny jest jeszcze bardziej istotna. Zaniedbanie jej może doprowadzić rozwoju próchnicy i przerwania leczenia, póki zęby nie będą doprowadzone do porządku. Ważna jest też dieta. Pacjenci z aparatami na zębach powinni unikać słodyczy i słodkich napojów, które sprzyjają rozwojowi próchnicy. Ale zacznijmy od początku.

Szczoteczka do zębów – Twój największy przyjaciel

Osoby noszące aparat ortodontyczny w zasadzie nie powinny rozstawać się ze szczoteczką do zębów. Mycie zębów jest obowiązkowe nie tylko rano i wieczorem, ale po każdym, nawet najmniejszym posiłku. Szczoteczka powinna więc podróżować ze swoim właścicielem do pracy, do znajomych, a nawet na imprezę. Mycie zębów po każdym posiłku nie tylko pozwala pacjentowi walczyć z próchnicą. Umożliwia mu także… uniknięcie niezręcznej sytuacji, gdy ktoś zwraca mu uwagę, że w częściach aparatu pozostały mu resztki obiadu. Do zamków i drucika od aparatu uwielbiają się przyklejać resztki jedzenia i jego małe drobinki: mak, skórki owoców czy warzyw. Dlatego też dokładne wyczyszczenie zębów i aparatu pozwala uniknąć towarzyskiego faux-pas.

Jak myć?

To proste. Bardzo często i bardzo dokładnie. Zadaniem pacjenta jest dokładnie usunięcie resztek jedzenia z mechanizmów aparatu. Jeśli będzie on to robił niedokładnie, zęby szybko zostaną zaatakowane przez próchnicę. Zęby uzbrojone w aparat ortodontyczny można myć zwykłą szczoteczką manualną lub elektryczną, ale z dedykowaną do tego celu końcówką. Pacjent musi szorować zarówno zęby jak i aparat dość stanowczo. Oczywiście musi to robić z rozsądkiem, aby nie sprawić sobie bólu i nie oderwać mechanizmów aparatu. Z mocnego szorowania zwolniony jest tylko przez kilka pierwszych dni po założeniu aparatu, kiedy to zęby są  wrażliwe i obolałe. Początkowo przy szczotkowaniu mogą krwawić dziąsła, lecz nie oznacza to, ze ich rejonów nie należy szczotkować. Należy to robić najpierw nieco delikatniej, aż z czasem uodpornią się i będzie możliwe ich normlane mycie.