Jak można zapobiegać wadom zgryzu?

Kategoria: Blog

wada zgryzu u kobiety

Wady zgryzu mogą być spowodowane czynnikami genetycznymi lub praktykowaniem nieprawidłowych nawyków. W pierwszym przypadku niestety nie sposób zapobiec ich powstawaniu. Defektów nabytych można jednak uniknąć lub przynajmniej ograniczyć ich rozwój. Czy wiesz, na co powinieneś zwrócić szczególną uwagę?

Co robić, aby uniknąć wady zgryzu?

Aby uniknąć wady zgryzu, należy zapoznać się z czynnikami determinującymi ich powstawanie. Mowa tu przede wszystkim o nieprawidłowych nawykach oraz błędach, które popełniane są zarówno przez dzieci, jak i ich rodziców. Unikanie szkodliwych działań już od pierwszych dni życia jest w zasadzie najskuteczniejszą metodą, która pozwoli zachować zdrowy zgryz.

Na samym wstępie warto zadbać o prawidłowe karmienie dziecka. Najlepiej jest zdecydować się na naturalne karmienie piersią, bowiem wymaga ono od dziecka więcej wysiłku, co z kolei wpływa na prawidłowy rozwój mięśni twarzy. Jeżeli konieczne okaże się korzystanie z butelki, należy wybrać smoczek jak najbardziej zbliżony swym kształtem do sutka.

Zajmując się stomatologią dziecięcą w Mysłowicach, stale zauważamy negatywny wpływ stosowania smoczków oraz gryzaków. Jest to jedna z najczęstszych przyczyn powstawania tzw. tyłozgryzu. Warto zaznaczyć, że podobny wpływ ma nadmierne ssanie palców, toteż należy bacznie obserwować swoje dziecko. Co istotne, równie niekorzystne okaże się obgryzanie paznokci, oddychanie przez usta czy zbyt późne wprowadzenie do diety twardego pokarmu.

Nie należy zapominać o regularnych wizytach u stomatologa w późniejszych latach życia dziecka. Niektóre wady zgryzu mogą być niewidoczne z perspektywy rodzica, zaś szybka diagnoza rzutuje bezpośrednio na czas oraz jakość późniejszego leczenia. Słowem, im szybciej dostrzeże się problem, tym większa szansa na jego całkowite wyeliminowanie. Jeżeli chcesz przebadać swoje dziecko pod kątem wad zgryzu i nie tylko, zapraszamy Cię do bezpośredniego kontaktu.


NASZE GABINETY
Ul. Marcina Kasprzaka 6
41-303 Dąbrowa-Górnicza
Tel.: 604-987-979
Tel.: 032 260 15 55
info@codziennastomatologia.pl
Ul. Mikołowska 28/1a
41-400 Mysłowice
(2 km. od Katowic)
Tel.: 601-155-351
Tel.: 032 317 88 88
info@codziennastomatologia.
GODZINY PRZYJĘĆ
pon - piątek 8:00-20:00
sobota 9:00-13:00
NR KONTA BANKOWEGO
PKO Bank Polski 82 1020 2528 0000 0902 0175 2096 | Kod BIC (Swift) banku: BPKOPLPW