Leczenie ortodontyczne a zęby mleczne

Kategoria: Blog

chłopiec z aparatem

Różnego rodzaju wady zgryzu mogą rozwinąć się już w pierwszych latach życia dziecka. Mogą być one spowodowane stosowaniem nieodpowiedniego smoczka, zbyt długim i częstym ssaniem kciuka, a nawet obgryzaniem paznokci czy  karmieniem dziecka wyłącznie mocno rozdrobnionym pokarmem. Często mówi się jednak, że z wizytą u ortodonty należy poczekać aż do momentu pojawienia się uzębienia stałego. Czy jest to prawdą?

Czy warto udać się do ortodonty, gdy dziecko ma zęby mleczne?

Jak już zostało wspomniane, wielu rodziców sądzi, że nie ma sensu wybierać się z maluchem do ortodonty, gdy nie posiada on jeszcze zębów stałych. Nic bardziej mylnego! Zajmując się ortodoncją w Mysłowicach, zalecamy, aby pierwsza wizyta konsultacyjna odbyła się jeszcze z uzębieniem mlecznym. To najlepszy moment na postawienie diagnozy. Nie od dziś bowiem wiadomo, że sprawne rozpoznanie wady zgryzu przekłada się na krótsze, a zarazem mniej kosztowne leczenie.

W tym miejscu warto zaznaczyć, że potencjalna wada zgryzu może mieć negatywny wpływ na wzrost zębów stałych. Z tego powodu niezwykle istotne jest, aby rozpocząć leczenie jeszcze wtedy, gdy dziecko posiada uzębienie mleczne.

Jak wygląda leczenie ortodontyczne zębów mlecznych?

Leczenie ortodontyczne powinno być przede wszystkim dostosowane do indywidualnej sytuacji każdego pacjenta. W niektórych przypadkach konieczne jest nałożenie aparatu ortodontycznego. Aparaty ruchome można zastosować nawet u dwuletnich dzieci. Niestety nie każdy maluch zgadza się na wykonanie wycisków, co uniemożliwia zaprojektowanie aparatu.

Należy jednak mieć na uwadze, że leczenie ortodontyczne może przybierać również inne formy. Czasami nie jest konieczne założenie aparatu, aby uporać się z wadą zgryzu. Innymi metodami, które stosuje się u pacjentów z uzębieniem mlecznym, są m.in.:

  • opiłowanie zębów,
  • ekstrakcja zębów,
  • mioterapia,
  • zastosowanie alignerów,
  • noszenie płytki przedsionkowej.

NASZE GABINETY
Ul. Marcina Kasprzaka 6
41-303 Dąbrowa-Górnicza
Tel.: 604-987-979
Tel.: 032 260 15 55
info@codziennastomatologia.pl
Ul. Mikołowska 28/1a
41-400 Mysłowice
(2 km. od Katowic)
Tel.: 601-155-351
Tel.: 032 317 88 88
info@codziennastomatologia.
GODZINY PRZYJĘĆ
pon - piątek 8:00-20:00
sobota 9:00-13:00
NR KONTA BANKOWEGO
PKO Bank Polski 82 1020 2528 0000 0902 0175 2096 | Kod BIC (Swift) banku: BPKOPLPW