Leczenie endodontyczne, powszechnie nazywane leczeniem kanałowym, jest najbardziej nielubianym rodzajem zabiegu stomatologicznego. Niestety w przypadku bardzo zniszczonych w wyniku przebiegu choroby próchnicowej zębów, zabieg ten jest jedynym sposobem na uratowanie naturalnego zęba pacjenta przed ekstrakcją. Kiedy dokładnie konieczne jest wykonanie leczenia kanałowego oraz dlaczego należy się go podjąć? Tego dowiedzą się Państwo z naszego najnowszego wpisu na blogu.
Zaatakowana miazga zęba
Leczenie kanałowe wykonywane jest w momencie, w którym choroba próchnicowa zęba zdołała już się przebić przez szkliwo i zębinę zęba i zaczyna atakować znajdującą się w kanałach zębowych unerwioną i ukrwioną miazgę. W momencie, w którym rozpoczyna się ten proces, pacjenci zazwyczaj zaczynają odczuwać bardzo silny ból, ząb zaczyna się kruszyć i niezbędna jest wizyta w gabinecie stomatologicznym. Niestety w tym stadium nie wystarczy już jedynie wyczyszczenie oraz uzupełnienie ubytku plombą, a konieczne jest wykonanie dużo bardziej skomplikowanego wyczyszczenia kanałów zębowych.
Ostatnia szansa na uratowanie zęba przed usunięciem
Leczenie kanałowe wśród pacjentów przez lata zdołało obrosnąć już legendami. Chyba nie ma pacjenta, który nie słyszałby jak bardzo ten zabieg jest nieprzyjemny, bolesny i długotrwały. Na szczęście obecnie dzięki użyciu bardzo skutecznych środków znieczulających, przynajmniej ten drugi epitet jest nieprawdziwy. Prawda jest jednak taka, że jest to leczenie długotrwałe. Długotrwałe, ale konieczne, jeżeli nie chcemy w przyszłości stanąć przed koniecznością dużo bardziej skomplikowanej i zdecydowanie bardziej kosztownej odbudowy naturalnego zęba.
Pamiętajmy bowiem o tym, że utrata nawet pojedynczego zęba może mieć bardzo nieprzyjemne skutki w postaci zaburzeń procesu życia czy postępującego procesu atrofii, czyli zaniku kości. Jeżeli więc mamy do wyboru podjąć się leczenia kanałowego lub usunąć ząb, zdecydowaniu zalecamy wybrać pierwszą możliwość.
W jednym z następnych wpisów na naszym blogu, dokładnie opiszemy przebieg leczenia kanałowego.