Kto może nosić zdejmowany aparat ortodontyczny?

Kategoria: Blog

aparat ruchomy

Jak każdy zapewne wie, stosowanie aparatów ortodontycznych ma za zadanie leczenie zaobserwowanych u pacjenta wad zgryzu. Jednym z wielu rodzajów aparatów na zęby są aparaty ruchome, czyli aparaty zdejmowane. W naszym dzisiejszym wpisie na blogu dokładniej opisujemy, jakie są rodzaje ruchomych aparatów na zęby, u jakich pacjentów i przy leczeniu jakich wad zgryzu można je stosować oraz na czym takie leczenie polega.

Charakterystyka ruchomych aparatów ortodontycznych

Ruchome aparaty ortodontyczne zostały stworzone z myślą o leczeniu wad zgryzu u dzieci, u których dopiero zaczynają się rozwijać łuki zębowe. Leczenie wad zgryzu i wspomaganie rozwoju układu żucia u dzieci ma swoje uzasadnienie w tym, że zdecydowana większość wad zgryzu ma charakter nabyty i powstaje u pacjentów w pierwszych latach życia. Jest to związane przede wszystkim z różnymi dziecięcymi nawykami. Dzieci często np. zasypiają ze smoczkiem w buzi, ssą kciuki czy oddychają zamiast przez nos, to przez usta. Powstanie u dzieci wad zgryzu jest też związane z niedbaniem o stan zębów mlecznych. Pozwolenie na ich zbyt szybkie wypadnięcie powoduje problemy z prawidłowym rozwojem układu żucia, a więc sprzyja powstawaniu wad zgryzu.

Jakie są dokładne wskazania do zastosowania ruchomych aparatów ortodontycznych w leczeniu wad zgryzu? Takie aparaty można stosować wyłącznie u dzieci:

  • W wieku od 4 do mniej więcej 12 lat, czyli do momentu wyrośnięcia wszystkich zębów stałych, najlepiej, żeby u dziecka był mieszany charakter zębów z zębami mlecznymi i stałymi.
  • U których istnieje konieczność skorygowania jedynie niewielkiej wady zgryzu.

W trakcie leczenia z zastosowaniem ruchomego aparatu na zęby rodzice muszą być gotowi na regularne zgłaszanie się z dzieckiem na wizyty kontrolne w gabinecie ortodontycznym oraz do pilnowania dziecka, aby te nosiło swój wyjmowany aparat zgodnie z zaleceniami lekarza.

Jakie są rodzaje ruchomych aparatów na zęby?

Wyróżnia się dwa główne rodzaje ruchomych aparatów ortodontycznych: aparaty jednoszczękowe oraz aparaty dwuszczękowe. Te pierwsze powinny być noszone przez pacjentów praktycznie przez cały dzień, czyli powyżej 20 godzin na dobę. Jeżeli pacjent podczas stosowania aparatu nie odczuwa żadnych większych niedogodności, może z nim nawet jeść posiłki. Oczywiście później należy jednak dokładnie opłukać nie tylko jamę ustną, ale też sam aparat. Aparaty dwuszczękowe z kolei są stosowane krócej, bo „tylko” przez około 12-14 godzin dziennie.

Jak działają ruchome aparaty na zęby?

Ruchome aparaty na zęby są zbudowane z akrylowej płytki oraz ze stalowego, sprężystego drutu. W płytce znajdują się też aktywne elementy aparatu w postaci śrubek i sprężyn i to one mają wpływ na prawidłowe kształtowanie u dziecka łuku zębowego. W trakcie leczenia ortodontycznego i odbywania wizyt kontrolnych w gabinecie, lekarz na bieżąco sprawdza osiągane efekty stosowania aparatu i w razie potrzeby zmienia napięcie drutu w celu zwężania i rozszerzania łuku zębowego. Zadaniem pacjenta, a w zasadzie głównie jego rodziców jest samodzielne poprawianie przyczepności aparatu do zębów. Takie działania wykonuje się z użyciem specjalnego kluczyka, które otrzymuje się w gabinecie ortodontycznym wraz z aparatem na zęby. Kluczyk umieszcza się w śrubie aparatu ruchomego i przekręca się ją zgodnie z otrzymanymi od lekarza zaleceniami.


NASZE GABINETY
Ul. Marcina Kasprzaka 6
41-303 Dąbrowa-Górnicza
Tel.: 604-987-979
Tel.: 032 260 15 55
info@codziennastomatologia.pl
Ul. Mikołowska 28/1a
41-400 Mysłowice
(2 km. od Katowic)
Tel.: 601-155-351
Tel.: 032 317 88 88
info@codziennastomatologia.
GODZINY PRZYJĘĆ
pon - piątek 8:00-20:00
sobota 9:00-13:00
NR KONTA BANKOWEGO
PKO Bank Polski 82 1020 2528 0000 0902 0175 2096 | Kod BIC (Swift) banku: BPKOPLPW