Kiedy należy udać się z dzieckiem do ortodonty?

Kategoria: Blog

zeby

W dzisiejszych czasach ogromną wartość przywiązuje się do odpowiedniego zgryzu naszych pociech. Warto sprawdzać jak przebiega formowanie się zgryzu już od najmłodszych lat. Wizyta u ortodonty powinna się odbyć w momencie zauważenia ewentualnych nieprawidłowości. Pozwoli to na dokonanie wszystkich niezbędnych korekcji dotyczących wad całego uzębienia. Warto pamiętać, że niekorygowane zmiany mogą się pogłębiać z upływem lat.

Szpary między zębami

Bardzo wielu rodziców zapomina o konieczności regularnego obserwowania mlecznych zębów. Z pewnością niewiele osób wie, że pojawianie się między nimi szpar to dobry znak. W przypadku, gdy zauważymy ich brak, niezbędna jest wizyta u ortodonty. Taka sytuacja może w przyszłości spowodować zbyt duże stłoczenie pomiędzy stałymi zębami. Ortodonta dziecięcy powinien zbadać zęby malucha, gdy straci ono jeden z mlecznych zębów lub będzie niezbędne jego usunięcie. W takim przypadku korzystnym rozwiązaniem będzie dziecięca proteza, która ma za zadanie utrzymywać odpowiednie miejsce między mleczakami. Zapobiegnie ona również rozwijaniu się wad zgryzu i niepożądanym przesunięciom.

Dość niebezpieczne nawyki

Rodzice powinni zwrócić dużą uwagę na wiele dziecięcych nawyków jak głównie spanie z otwartą buzią czy też nadmierne ssanie smoczka. Może to być objawem rozwijającej się wady zgryzu. Długi czas ssania smoczka lub też palca spowoduje, że dojdzie do wychylenia górnych zębów, w związku z czym w dolnej szczęce będzie widoczna przestrzeń. W takiej sytuacji wizyta u ortodonty może okazać się jedynym słusznym rozwiązaniem. Wady zgryzu wyglądają naprawdę mało estetycznie.