Według rozmaitych badań, około połowa dzieci w wieku od 7 do 18 lat boryka się z wadami zgryzu. Które z nich są najpowszechniejsze, jak im zapobiegać, a jak leczyć?
Jakie mogą być wady zgryzu u dzieci i jak im zapobiegać?
Na samym wstępie należy zaznaczyć, że istnieje aż kilkanaście wad zgryzu. Do najczęściej występujących zaburzeń, zarówno u dzieci, jak i dorosłych, należą zaś przodozgryz i tyłozgryz. Najprościej mówiąc, to nieprawidłowe ułożenie łuków zębowych względem siebie, tj. wysunięcie górnego lub tylnego. Zajmując się ortodoncją w Mysłowicach, równie często zauważamy u naszych najmłodszych pacjentów tzw. zgryz otwarty, głęboki oraz krzyżowy.
Najlepszą profilaktyką okażą się oczywiście regularne wizyty u ortodonty. Pierwsza z nich powinna odbyć się między 3. a 6 rokiem życia dziecka, w zależności od tego, kiedy wykształcą się wszystkie zęby mleczne. Warto także obserwować i korygować codzienne nawyki malucha, np. ssanie kciuka, gryzienie palców i przedmiotów, zgrzytanie zębami, oddychanie przez usta i tym podobne.
W jaki sposób leczy się wady zgryzu u dzieci?
W każdym wypadku ortodonta powinien dostosować przebieg leczenia do indywidualnej sytuacji danego pacjenta. Jak łatwo się jednak domyślić, najczęściej wykorzystywany jest w tym celu aparat ortodontyczny. W zależności od poziomu rozwoju uzębienia i innych czynników ortodonta może wybrać rodzaj ruchomy, stały lub czynnościowy.
W ramach leczenia często zaleca się również regularne wykonywanie różnego rodzaju ćwiczeń oddechowych. Niekiedy ortodonta zaleca wizytę u logopedy lub ortopedy, aby usprawnić proces leczenia. Jeżeli jednak u dziecka występuje kilka wad zgryzu jednocześnie lub przypadek jest wyjątkowo skomplikowany, konieczne może okazać się wykonanie zabiegu z zakresu chirurgii szczękowo-twarzowej.