Jak wygląda wizyta kontrolna u stomatologa?

Kategoria: Blog

dentysta

Regularne zgłaszanie się na wizyty kontrolne w gabinecie stomatologicznym, to obok stosowania się do zasad prawidłowej higieny jamy ustnej, najważniejszy element profilaktyki chorób zębów i jamy ustnej. Niestety dużo osób, w obawie o to, że taka wizyta będzie dla nich nieprzyjemna, często przez długi czas jej unika. Jest to jednak duży błąd, ponieważ nieregularne sprawdzanie stanu jamy ustnej, może tylko jeszcze bardziej negatywnie wpłynąć na stan zębów i sprawić, że następnym razem zgłosimy się do stomatologa nie dlatego, że chcemy, tylko dlatego, że musimy.

Jak często należy wykonywać wizyty kontrolne w gabinecie stomatologicznym?

Według zaleceń lekarzy stomatologów, każdy pacjent powinien się zgłaszać na wizyty kontrolne  w gabinecie stomatologicznym raz na 6 miesięcy. Taka częstość wykonywania przeglądu jamy ustnej jest optymalna, ponieważ stomatolog ma możliwość szybkiego wykrycia np. zalążków rozwijającej się choroby próchnicowej czy innego rodzaju zagrożeń w jamie ustnej. W trakcie wykonywanych co pół roku wizyt w gabinecie dentysta ma też możliwość przeprowadzenia niezbędnych zabiegów profilaktycznych.

Przebieg badania kontrolnego jamy ustnej

Głównym celem wizyty kontrolnej w gabinecie stomatologicznym jest zawsze dokonanie ogólnej oceny stanu jamy ustnej oraz wykonanie dokładnego przeglądu wszystkich zębów. W trakcie badania kontrolnego dentysta sprawdza nie tylko zęby, ale także przyzębie. Patrzy, czy na żadnym zębie nie ma śladów rozwijającej się choroby próchnicowej, czy nigdzie nie ma płytki ani kamienia nazębnego oraz, czy w żadnym zębie nie doszło do powstania ubytku. Jeżeli w którymś zostanie zauważony ubytek, wtedy oczywiście stomatolog będzie musiał się nim od razu zająć, czyli go wyczyścić, a następnie wykonać jego wypełnienie plombą. W razie potrzeby dentysta może również zlecić wykonanie dodatkowych badań, np. RTG zębów lub zęba. Do takich sytuacji dochodzi jednak wyłącznie w przypadku stwierdzenie wystąpienia stanów zapalnych wewnątrz zęba lub na jego korzeniach.

Profilaktyka chorób zębów i jamy ustnej

Bardzo ważnym elementem wizyty kontrolnej u stomatologa jest również wykonanie zabiegów z zakresu profilaktyki stomatologicznej. W trakcie wizyty dentysta może np. wyczyścić powierzchnię zębów z zalegającej na nich płytki nazębnej, może się zająć usunięciem kamienia nazębnego lub np. wykonać zabieg fluoryzacji, lakierowania powierzchni zębów lub lakowania bruzd zębowych. Wykonanie takich zabiegów sprawi, że zęby będą na jakiś czas dobrze zabezpieczone przed rozwojem próchnicy.


NASZE GABINETY
Ul. Marcina Kasprzaka 6
41-303 Dąbrowa-Górnicza
Tel.: 604-987-979
Tel.: 032 260 15 55
info@codziennastomatologia.pl
Ul. Mikołowska 28/1a
41-400 Mysłowice
(2 km. od Katowic)
Tel.: 601-155-351
Tel.: 032 317 88 88
info@codziennastomatologia.
GODZINY PRZYJĘĆ
pon - piątek 8:00-20:00
sobota 9:00-13:00
NR KONTA BANKOWEGO
PKO Bank Polski 82 1020 2528 0000 0902 0175 2096 | Kod BIC (Swift) banku: BPKOPLPW