Jak wybrać dobrego ortodontę?

Kategoria: Blog

dobry ortodonta 1200x540 - Jak wybrać dobrego ortodontę?

Dorosłe osoby z wadami zgryzu nie mają innego wyjścia na naprawienie go, jak założenie aparatu na zęby. Do tego jest im niezbędny lekarz ortodonta. Chociaż gabinetów stomatologicznych i ortodontycznych – zwłaszcza w dużych miastach – jest wiele, wybierając ten dla siebie dobrze jest zwrócić uwagę na kilka rzeczy.

Opinie pacjentów

W dobie Internetu chyba nie ma lekarza, o którym nie można by było znaleźć opinii w sieci. Nie krępuj się wiec – pomyszkuj na wszelkiego rodzaju portalach i forach, by znaleźć nazwisko ortodonty, do którego się wybierasz. Dobry ortodonta powinien mieć dużo pochlebnych opinii, aczkolwiek sugeruj się nimi w granicach rozsądku. Niektóre z nich nie muszą być prawdziwe. Jeśli nie jesteś przekonany do tej formy szukania lekarza, zapytaj znajomych, czy nie mogą Ci kogoś polecić. Obecnie prawie każdy ma choć jednego znajomego, który nosił lub nosi aparat. Jest więc duża szansa, że z przypadkowego polecenia trafisz do wspaniałego specjalisty.

Dojazd

Oczywiście lokalizacja nie jest głównym kryterium wyboru gabinetu, jednak jest dosyć istotna. Pamiętaj, że nosząc aparat, będziesz musiał dojeżdżać do ortodonty na comiesięczne wizyty kontrolne. Dlatego Twój ortodonta nie musi mieć gabinetu tuż obok Twojej pracy czy domu, ale weź pod uwagę to, że dojazdy co miesiąc przez dwa lata mogą być uciążliwe, jeśli zdecydujesz się na kogoś spod miasta.

Pierwsze wrażenie

Pierwsza wizyta jest bardziej spotkaniem informacyjnym, niż prawdziwą wizytą. Zwróć uwagę na to, czy gabinet jest czysty i schludny. Zadaj ortodoncie nurtujące Cię pytania. Będziesz mógł łatwo ocenić, czy masz do czynienia z osobą kompetentną, czy ze zwykłym naciągaczem. Lekarz powinien poinformować Cię o badaniach, jakie musisz zrobić, o wstępnych szacunkach kosztów leczenia, a także o czasie jego trwania. Zwróć uwagę jak działa recepcja gabinetu: czy łatwo jest się do niego dodzwonić i czy inni pacjenci sprawiają wrażenie zadowolonych z obsługi. To właśnie przez recepcję będziesz umawiać się na comiesięczne wizyty kontrolne.