Wyrywanie zęba to zabieg, który raczej nie kojarzy się pacjentom zbyt pozytywnie. Niewątpliwie niesie on za sobą pewien dyskomfort. Warto jednak wiedzieć, które zjawiska są zupełnie normalne po ekstrakcji i jak można zminimalizować ich skutki.
Ekstrakcja zęba a proces gojenia się dziąsła
Na samym wstępie trzeba wyraźnie podkreślić, że niektóre dolegliwości dokuczające pacjentom po wyrywaniu zęba są zupełnie normalne. Wynika to z faktu, że zabieg ten polega na dość dużej ingerencji. W związku z tym takie objawy jak obrzęk, ból czy nadwrażliwość dziąsła występują w każdym przypadku, jednak z różnym nasileniem.
Proces gojenia przebiega różnie u poszczególnych pacjentów, a co więcej, uzależniony jest także od rodzaju wyrywanego zęba. Uogólniając, najczęściej trwa od 7 do 14 dni, z tym zastrzeżeniem, że dziąsło zyskuje odpowiedni kształt tak naprawdę dopiero po około 6 miesiącach od zabiegu. Nie jest to jednak wyczuwalne przez pacjenta i nie powoduje żadnego dyskomfortu.
Jak dbać o gojące się dziąsło?
Jako dentyści z Dąbrowy Górniczej doskonale wiemy, że pacjenci chcą, aby dziąsło zagoiło się jak najszybciej. Niestety nie zawsze da się przyspieszyć ten proces. W rzeczywistości można jednak podejmować skuteczne czynności, które zapobiegną przedłużaniu się gojenia. Przede wszystkim trzeba bezwzględnie stosować się do wskazówek stomatologa, który ma najlepszą wiedzę o przypadku poszczególnego pacjenta.
Najważniejsze jest jednak to, aby obchodzić się z raną ostrożnie. Chodzi o to, aby czyścić miejsce ekstrakcji delikatnie i bez gwałtownego płukania, które mogłoby spowodować oderwanie się strupa. Warto również unikać spożywania pokarmów twardych i gorących, a także palenia papierosów. Wskazany jest także odpoczynek i picie dużej ilości wody.