Jak dbać o higienę protezy zębowej?

Kategoria: Blog

mycie protezy

Jednym z najczęściej pojawiających się pytań ze strony pacjentów, którzy stosują ruchome protezy zębowe, są te dotyczące ich codziennej higieny. Oczywiście jest to element, który ma bardzo duży wpływ nie tylko na wygodę stosowania protez, ale przede wszystkim na ich trwałość i możliwą długość użytkowania. W naszym dzisiejszym wpisie na blogu przedstawiamy najważniejsze zasady codziennej higieny ruchomych protez zębowych.

Dlaczego prawidłowe czyszczenie protezy zębowej jest tak bardzo ważne?

Prawidłowe i regularne czyszczenie stosowanej protezy zębowej jest ważne przede wszystkim ze względów zdrowotnych. Ten element ma jednak także znaczenie dla estetyki uśmiechu oraz dla możliwości utrzymania neutralnego zapachu z ust. Oprócz tego niedokładnie czyszczona codziennie proteza będzie mogła mieć także wpływ na zmianę smaku spożywanych potraw oraz może w łatwy sposób stać się siedliskiem różnego typu drobnoustrojów. Nieprawidłowe dbanie o higienę protez zębowych może być także przyczyną powstawania stanów zapalnych w jamie ustnej oraz może powodować pogorszenie kondycji dziąseł.

Największym błędem, jaki może być popełniany przez osoby, które stosują protezy zębowe jest ograniczenie codziennej ich higieny jedynie do wrzucania protezy na noc do kubka z wodą. W takich warunkach na protezie łatwo będą się rozwijały bakterie i grzyby.

Zasady codziennego czyszczenia protez zębowych

Najważniejszą zasadą czyszczenia ruchomych protez zębowych jest regularność tego procesu. Najlepiej jest myć stosowaną protezę zębową po każdym spożytym posiłku. Dzięki temu na pewno uda się uniknąć osadzania na protezie bakterii i rozwoju kamienia nazębnego. Brak regularności w dbaniu o higienę stosowanej protezy z pewnością z czasem będzie powodował liczne problemy. Jeżeli nie mamy możliwości zastosowania szczoteczki i pasty do zębów po posiłku, warto jest chociaż wypłukać swoją protezę pod bieżącą wodą.

Ważną zasadą dotyczącą higieny protez zębowych jest stosowanie do tego odpowiednich narzędzi i środków czyszczących. Powinno się zawsze stosować produkty przeznaczone do czyszczenia protez, czyli specjalnych dwustronnych szczoteczek, które mają nieco delikatniejsze włosie i którymi łatwo uda się wyczyścić zarówno wewnętrzną, jak i zewnętrzną część protezy, oraz specjalnych preparatów do mycia protez. Specjaliści od protetyki bardzo często podkreślają, ze czyszcząc protezy nie można korzystać ze zwykłej pasty do zębów czy z szarego mydła, ponieważ zawarte w nich substancje ścierne mogą spowodować szorstkość protezy.  Warto więc jest sięgnąć po dostępne w aptekach i w drogeriach specjalistyczne preparaty do czyszczenia protez, czyli specjalne pasty, tabletki czyszczące lub proszki.

Kolejnym ważnym elementem jest dbałość także o higienę jamy ustnej. Element ten jest szalenie ważny nawet przy całkowitym bezzębiu. Stosując protezę zębową powinno się codziennie stosować płyn do płukania jamy ustnej oraz czyścić specjalną szczoteczką język i delikatne masowanie dziąseł. Pamiętajmy też o tym, ze właściwie przechowywać swoją protezę w nocy. Na pewno nie powinno się jej wrzucać do szklanki z wodą. Proteza powinna być przechowywana w suchych i szczelnych pojemnikach.


NASZE GABINETY
Ul. Marcina Kasprzaka 6
41-303 Dąbrowa-Górnicza
Tel.: 604-987-979
Tel.: 032 260 15 55
info@codziennastomatologia.pl
Ul. Mikołowska 28/1a
41-400 Mysłowice
(2 km. od Katowic)
Tel.: 601-155-351
Tel.: 032 317 88 88
info@codziennastomatologia.
GODZINY PRZYJĘĆ
pon - piątek 8:00-20:00
sobota 9:00-13:00
NR KONTA BANKOWEGO
PKO Bank Polski 82 1020 2528 0000 0902 0175 2096 | Kod BIC (Swift) banku: BPKOPLPW