Fakty i mity na temat wybielania zębów

Kategoria: Blog

mity i fakty

Wybielanie zębów to już od lat najchętniej wybierany przez pacjentów rodzaj zabiegów z zakresu stomatologii estetycznej. W związku z popularnością tego typu zabiegów przez lata jego dostępności narosło wokół niego wiele mitów. W naszym dzisiejszym wpisie na blogu dokładniej się im przyglądamy i wskazujemy, które stwierdzenia zwolenników i krytyków wybielania zębów są prawdą, a które tylko mitem. Wyszczególniliśmy 6 najczęściej pojawiających się w Internecie uwag na temat wybielania zębów i tłumaczymy, które są prawdziwe, a które zdecydowanie są fałszem.

Wybielanie zębów w gabinecie może prowadzić do uszkodzenia szkliwa i nadwrażliwości zębów – MIT

Pierwszą często pojawiającą się m.in. w Internecie opinią na temat wybielania zębów jest kwestia bezpieczeństwa wykonywania takich zabiegów z zakresu stomatologii estetycznej. Wiele osób uważa, że działanie stosowanych w trakcie wykonywania takich zabiegów preparatów wybielających może szkodzić zębom, uszkadzać ich szkliwo oraz prowadzić do powstania ich nadwrażliwości. Od razu jednak musimy zaznaczyć, że nie jest to prawda. Preparaty wybielające w żaden sposób nie doprowadzają do trwałego uszkodzenia szkliwa, a powstająca u niektórych osób nadwrażliwość jest krótkotrwała i już po jednej dobie powinna ustąpić.

Wybielanie zębów w gabinecie stomatologicznym jest w pełni bezpieczne — FAKT

Dokładnie tak jak napisaliśmy w poprzednim punkcie. Przeprowadzane w gabinetach stomatologicznych zabiegi wybielania zębów są całkowicie bezpieczne dla pacjentów. Są też całkowicie bezbolesne, dzięki czemu każdy pacjent ma możliwość znacznej poprawy wyglądu uśmiechu, bez obawy o to, jak będzie przebiegać taki zabieg. Przez lata zmieniły się bowiem wykorzystywane w wykonywaniu tych zabiegów preparaty wybielające. Dziś już nie zawsze w ich składzie znajdują się środki chemiczne, np. nadtlenek wodoru. Skład tych preparatów jest bardziej naturalny, co sprawia, że wybielane zęby są w 100 procentach bezpieczne.

Samodzielne wybielanie zębów może być równie skuteczne — MIT

Dużo osób uważa, że równie skuteczne, jak dostępne w gabinetach stomatologicznych zabiegi z zakresu stomatologii estetycznej, może być samodzielne stosowanie dostępnych w sklepach i w aptekach różnego typu preparatów wybielających. Zdecydowanie nie jest to prawda. Sprzedawane np. pasty czy lakiery wybielające faktycznie zazwyczaj mają w składzie skuteczne składniki wybielające, jednak stosując je samodzielnie niestety nie ma się możliwości dokładnego rozprowadzenia preparatu na powierzchni wszystkich zębów. W efekcie nasze zęby nie będą równomiernie wybielone, tylko będą też na nich widoczne liczne przebarwienia.

Wybielanie zębów w gabinecie daje efekt na wiele lat — MIT

Bardzo często można się także spotkać z opinią, że zabieg wybielania zębów daje oczekiwany efekt na wiele lat i żeby cieszyć się pięknym uśmiechem, nie trzeba go później zbyt szybko powtarzać. To niestety nie jest prawda. Nawet jeśli bowiem osiągnięte efekty wybielania będą takie, jak żeśmy oczekiwali, z biegiem czasu zęby jednak będą tracić ten kolor. Ocenia się, że wybielanie zębów pozwala osiągnąć efekt, który będzie widoczny przez około 3 lata. To jednak też zależy m.in. od naszych nawyków żywieniowych, od tego, czy pijemy np. duże ilości mocnej czarnej kawy i mocnej herbaty oraz, czy palimy papierosy.

U każdego pacjenta można osiągnąć takie same rezultaty wybielania zębów — MIT

To też nie jest prawdą. Dużo bowiem zależy od indywidualnych predyspozycji pacjenta, od uwarunkowań genetycznych oraz od nawyków żywieniowych i nałogów. Najważniejszy jest jednak stan wyjściowy, czyli to z jak bardzo przebarwionymi zębami pacjent zgłasza się do gabinetu oraz od ich stopnia zmineralizowania.

U każdego pacjenta można przeprowadzić zabieg wybielania zębów — MIT

To też niestety nie jest prawda. Żeby można było wykonać zabieg wybielania zębów pacjent musi mieć zdrowe zęby, tzn. że nie może być w nich nieleczonych ubytków oraz innych śladów choroby próchnicowej. Przed zabiegiem konieczne jest także wyczyszczenie zębów z płytki i z kamienia nazębnego.

Oprócz tego wybielanie zębów może być przeprowadzane wyłącznie u dorosłych pacjentów. U dzieci bowiem preparat wybielający mógłby uszkodzić nie do końca jeszcze rozwinięte ząbki.


NASZE GABINETY
Ul. Marcina Kasprzaka 6
41-303 Dąbrowa-Górnicza
Tel.: 604-987-979
Tel.: 032 260 15 55
info@codziennastomatologia.pl
Ul. Mikołowska 28/1a
41-400 Mysłowice
(2 km. od Katowic)
Tel.: 601-155-351
Tel.: 032 317 88 88
info@codziennastomatologia.
GODZINY PRZYJĘĆ
pon - piątek 8:00-20:00
sobota 9:00-13:00
NR KONTA BANKOWEGO
PKO Bank Polski 82 1020 2528 0000 0902 0175 2096 | Kod BIC (Swift) banku: BPKOPLPW