Dlaczego odbudowa utraconych zębów jest tak ważna

Kategoria: Blog

odbudowa 1200x540 - Dlaczego odbudowa utraconych zębów jest tak ważna

Odbudowa utraconego z różnych powodów uzębienia jest niestety koniecznością. W zależności od tego jakim budżetem dysponujemy, możemy się zdecydować na różnego typu uzupełnienia protetyczne, w postaci stałych i ruchomych aparatów protetycznych lub na znacznie droższe, ale też dające znacznie lepsze rezultaty, wszczepienie implantów zębowych. Jakie jednak mogą być skutki nieodbudowania utraconych zębów? Tego dowiesz się z naszego najnowszego wpisu na blogu.

Zanik kości – Atrofia

Jednym z najgorszych skutków utraty uzębienia jest powstawanie procesu atrofii, czyli zaniku kości. Proces ten jest naturalną pochodną utraty zęba. U osoby, która nie posiada żadnych braków w uzębieniu, tkanka kostna jest utrzymywana przez naturalne procesy regeneracyjne zachodzące wokół korzenia zęba. W momencie utraty jednego lub większej ilości zębów, procesy regeneracyjne zostają zastopowane i zastępują je procesy zanikowe. Efektem niezatrzymanego w porę zaniku kości jest postępująca zmiana kształtu żuchwy i szczęki. Jedynym sposobem na zastopowanie przebiegającego procesu atrofii, jest w tej chwili zastąpienie naturalnego korzenia zęba korzeniem sztucznym, czyli wszczepienie implantu zębowego.

Inne skutki utraty uzębienia

Zanik kości to jednak nie jedyny negatywny wpływ utraty naturalnych zębów. Łączą się z nim bowiem także inne problemy. Brak nawet jednego zęba może bowiem wywoływać poważne konsekwencje w postaci trudności w przeżuwaniu pokarmu, czy problemów natury estetycznej. I w tym miejscu nie chodzi tylko o to, że w łuku zębowym nagle pojawia się szczelina. Z czasem brak jednego zęba może także skutkować pochylaniem się w swoim kierunku zębów sąsiadujących z luką. Utrata nawet pojedynczego zęba sprzyja również powstawaniu chorób dziąseł oraz chorób przyzębia.

Jak więc widać utrata zębów jest bardzo poważnym problemem, i koniecznie należy zrobić wszystko, aby zniwelować dalsze skutki związane z powstaniem nawet pojedynczych luk w łuku zębowym.