Jak czyścić aparaty ortodontyczne?

Kategoria: Blog

czyszczenie aparatu ortodontycznego

Niekiedy w leczeniu zupełnie niezbędne okazuje się zastosowanie aparatu ortodontycznego. Jest to skuteczna metoda na piękne, proste uzębienie i eliminację wad zgryzu. Trzeba mieć jednak na uwadze, że pacjent musi koniecznie przestrzegać wszelkich zasad wyznaczonych przez dentystę. Oczywiście zupełną podstawą jest odpowiednia higiena, w tym czyszczenie aparatu.

W jaki sposób dbać o higienę jamy ustnej podczas leczenia ortodontycznego?

Właściwy sposób czyszczenia aparatu ortodontycznego uzależniony jest od jego rodzaju. W przypadku wersji ruchomych sprawa jest znacznie ułatwiona. Wówczas wystarczy wyjąć aparat z jamy ustnej i wyczyścić go zwykłą pastą do zębów oraz szczoteczką. Nie należy jednak zapominać o dokładnym umyciu zębów oraz zastosowaniu nici dentystycznej.

Posiadacze stałych aparatów ortodontycznych muszą jednak poświęcić nieco więcej czasu na higienę. Pamiętaj, że przed przystąpieniem do szczotkowania należy zdjąć elementy ruchome. Następnie można przystąpić do czyszczenia zębów. Najlepiej zaczynać od zębów trzonowych i kierować szczoteczkę w stronę przednich. Czyszczenia wymagają także wszystkie części aparatu. Warto również używać nici dentystycznej. Co istotne, mycie należy przeprowadzać po każdym posiłku, a minimum 3 razy dziennie.

Dlaczego odpowiednie czyszczenie aparatu ortodontycznego jest tak ważne?

Nasi ortodonci z Mysłowic zawsze podkreślają pacjentom, jak ważna jest wzorowa higiena podczas leczenia ortodontycznego. Trzeba mieć na uwadze, że aparat jest ciałem obcym, dlatego już samo jego noszenie może powodować nieprzyjemne skutki. Nieregularne lub niewłaściwe czyszczenie może wiązać się zaś m.in. z powstawaniem stanów zapalnych, chorobami zębów, a także gromadzeniem się kamienia. Ponadto istnieje wówczas ryzyko nieprzyjemnego zapachu z ust.

Jeżeli chcesz rozpocząć leczenie ortodontyczne pod okiem doświadczonych ortodontów, którzy udzielą Ci przydatnych wskazówek, zapraszamy Cię do podjęcia kontaktu. Zadbamy o to, abyś posiadał niezbędną wiedzę w zakresie higieny podczas leczenia.


NASZE GABINETY
Ul. Marcina Kasprzaka 6
41-303 Dąbrowa-Górnicza
Tel.: 604-987-979
Tel.: 032 260 15 55
info@codziennastomatologia.pl
Ul. Mikołowska 28/1a
41-400 Mysłowice
(2 km. od Katowic)
Tel.: 601-155-351
Tel.: 032 317 88 88
info@codziennastomatologia.
GODZINY PRZYJĘĆ
pon - piątek 8:00-20:00
sobota 9:00-13:00
NR KONTA BANKOWEGO
PKO Bank Polski 82 1020 2528 0000 0902 0175 2096 | Kod BIC (Swift) banku: BPKOPLPW