Na czym polega leczenie retencyjne u ortodonty?

Kategoria: Blog

ortodonta

 

Obecnie regularne wizyty u dentysty są już czymś całkowicie powszechny i normalnym. W końcu chyba każdy z nas rozumie jak ważne jest dbanie o zęby i ich zdrowie. Jednak pamiętać musimy, że leczenie dentystyczne może przebiegać w bardzo różny sposób. Jednym z nich jest retencja. Czym jednak jest leczenie retencyjne i jaki ma związek z ortodoncją? Dziś postaramy się znaleźć odpowiedzi na te pytania!

Ortodoncja a leczenie retencyjne

Aby uzyskać odpowiedź na nasze tytułowe pytanie, trzeba najpierw przypomnieć sobie, czym jest ortodoncja. Otóż jest to dziedzina stomatologii, która zajmuje się przede wszystkim leczeniem wad zgryzu, wad szczękowo-twarzowych, czy też korygowaniem nieprawidłowości zębowych. Co ważne, leczenie ortodontyczne przeprowadza się u pacjentów praktycznie w każdym wieku, z powodów profilaktycznych oraz estetycznych.

Leczenie takie składa się z kilka etapów, między innymi takich jak zdiagnozowanie problemu, higiena jamy ustnej, wybór leczenia, założenie aparatu i w końcu wizyty kontrolne. Jednak to właśnie retencja jest ostatnim a przy tym bardzo ważnym etapem całego procesu leczenia ortodontycznego.

Leczenie retencyjne – na czym polega?

Na czym jednak konkretnie polega leczenie retencyjne, skoro jak wspomnieliśmy, odgrywa tak ważną rolę w wypadku całego procesu leczenia wad zgryzu? Otóż głównym zadaniem retencji jest utrzymanie wyników leczenia i ustabilizowanie wyleczonej wady zgryzu.

To bardzo ważne, ponieważ po leczeniu aparatem stałym może dojść do nawrotu wady. Wynika to z faktu, że w okresie leczenia dochodzi do zmian a nawet reorganizacji w obrębie tkanek przyzębia. Wraz ze zmianą pozycji samych zębów, zmienić musza się również przebiegi włókien w dziąsłach. Tutaj właśnie pojawia się leczenie retencyjne. Tak zwane płytki/aparaty retencyjne pomagają ustabilizować efekty leczenia. Ich rodzaj jest dobierany indywidualnie do każdego przypadku, a sam proces ich używania trwa przeważnie koło roku.

Zaznaczyć warto także, że aparaty retencyjne podobnie jak i te ortodontyczne dzielą się na stałe oraz ruchome. Podstawowy podział aparatów retencyjnych przedstawia się więc w taki sposób:

  1. stały aparat retencyjny
  2. przezroczyste płytki termoformowalne
  3. akrylowe płytki Hawleya

Pamiętajmy jednak, że wszelkie elementy związane z leczeniem retencyjnym dobiera lekarz i to on decyduje o konkretnym rodzaju i sposobie leczenia.


NASZE GABINETY
Ul. Marcina Kasprzaka 6
41-303 Dąbrowa-Górnicza
Tel.: 604-987-979
Tel.: 032 260 15 55
info@codziennastomatologia.pl
Ul. Mikołowska 28/1a
41-400 Mysłowice
(2 km. od Katowic)
Tel.: 601-155-351
Tel.: 032 317 88 88
info@codziennastomatologia.
GODZINY PRZYJĘĆ
pon - piątek 8:00-20:00
sobota 9:00-13:00
NR KONTA BANKOWEGO
PKO Bank Polski 82 1020 2528 0000 0902 0175 2096 | Kod BIC (Swift) banku: BPKOPLPW