Na czym polega leczenie retencyjne u ortodonty?

Kategoria: Blog

aparat

Leczenie ortodontyczne może przyjmować różne formy. Wiele osób utożsamia je jedynie z nałożeniem aparatu ortodontycznego oraz późniejszymi wizytami kontrolnymi, jednak okazuje się, że jego zakres może być znacznie szerszy. Czy wiesz, na czym polega leczenie retencyjne?

Czym jest leczenie retencyjne?

Osoby z wadami zgryzu doskonale wiedzą, jak czasochłonne może być ich leczenie.  Zajmując się ortodoncją w Dąbrowie Górniczej, zawsze podkreślamy naszym pacjentom, że w tym przypadku najważniejsza jest cierpliwość. Wynika to z faktu, że po zdjęciu stałego aparatu z reguły konieczne jest bowiem zastosowanie leczenia retencyjnego.

Najprościej mówiąc, leczenie retencyjne stosuje się po zdjęciu aparatu w celu podtrzymania i utrwalenia uzyskanych efektów. Podkreślenia wymaga fakt, że długotrwałość osiągniętych rezultatów uzależniona jest od wielu czynników. Jest to na przykład wiek pacjenta, ułożenie łuków zębowych czy obecność jakichkolwiek dysfunkcji. To tylko pojedyncze przykłady, zaś każdy z nich może niestety powodować nawrót defektów.

Jak przebiega leczenie retencyjne?

Leczenie retencyjne polega na noszeniu aparatu retencyjnego. To tzw. retainer, który w zależności od indywidualnej sytuacji pacjenta, może być stały lub ruchomy. Pierwsza wersja przypomina niewielki drucik, który umieszczany jest na wewnętrznej stronie zębów. Pacjenci z retainerem stałym powinni zwracać szczególną uwagę na higienę jamy ustnej, a także regularnie poddawać się scalingowi. Wersja ruchoma najczęściej stosowana jest jedynie w nocy.

Czas takiego leczenia nie jest jednorodny. Jak łatwo się domyślić, to czynnik ściśle powiązany z danym przypadkiem. Warto jednak nadmienić, że w każdym przypadku należy bezwzględnie stosować się do zaleceń lekarza. To, że efekt końcowy po zdjęciu aparatu stałego wydaje się być zadowalający, wcale nie oznacza, że leczenie zostało zakończone. Co więcej, bagatelizowanie wskazówek ortodonty może doprowadzić do nawrotu defektu.


NASZE GABINETY
Ul. Marcina Kasprzaka 6
41-303 Dąbrowa-Górnicza
Tel.: 604-987-979
Tel.: 032 260 15 55
info@codziennastomatologia.pl
Ul. Mikołowska 28/1a
41-400 Mysłowice
(2 km. od Katowic)
Tel.: 601-155-351
Tel.: 032 317 88 88
info@codziennastomatologia.
GODZINY PRZYJĘĆ
pon - piątek 8:00-20:00
sobota 9:00-13:00
NR KONTA BANKOWEGO
PKO Bank Polski 82 1020 2528 0000 0902 0175 2096 | Kod BIC (Swift) banku: BPKOPLPW