Czym jest płytka Schwarza i jak się ją stosuje?

Kategoria: Blog

dentysta

Leczenie ortodontyczne może mieć różne formy. Jednak głównym zadaniem takiego leczenia jest skorygowanie wad zgryzu zarówno u dzieci, jak i osób dorosłych. Ważnym elementem takiego skorygowania jest indywidualnie dobierany aparat. Tutaj lekarz po konsultacji z pacjentem może zalecić aparat stały, który jest zamocowany do zębów na pewien okres, albo też aparat ruchomy, czyli taki, który można codziennie zdejmować i zakładać. Jednym z najpopularniejszych aparatów tego drugiego typu jest płytka Schwarza. Czym ona jest i jak się ją stosuje?

Płytka Schwarza – budowa

Płytka Schwarza zbudowana jest tak naprawdę z kilku elementów. Przede wszystkim składa się ona z akrylowej płytki, wyposażonej w specjalne, sprężyste druciki zachodzące na siekacze oraz kły. Między elementami montowana jest śruba, która odpowiada za wyzwalanie siły aparatu, kształtującej łuk zębowy. Całość aparatu trzyma się na zębach dzięki specjalnym klamrom.

Co ciekawe, wady zgryzu bywają różne, dlatego też stosuje się różne modele płytek Schwarza. Niektóre mają niesymetryczną konstrukcję albo kilka śrub. Często wymagane jest także wykonanie dwóch oddzielnych płytek, czyli jednej dla szczęki, a drugiej dla żuchwy. 

Zastosowanie płytki Schwarza i jej zalety

Jak już wspomnieliśmy, płytkę Schwarza stosuje się w celu skorygowania wad zgryzu. Jednak ten rodzaj aparatu wybierany jest bardzo często, właśnie ze względu na to, że jego aktywnie działające części, bezpośrednio i skuteczne wpływają na modyfikację stanu uzębienia pacjenta. Właśnie z tego też względu płytka Schwarza kwalifikowana jest jako aparat czynno-czynnościowy.

Warto także wspomnieć o zaletach stosowania płytki Schwarza. Przede wszystkim ten rodzaj aparatu jest relatywnie tani. Do tego pozwala on na łatwe zachowanie higieny w jamie ustnej. Płytkę Schwarza można także szybko umyć przy pomocy zwykłej szczoteczki i pasty do zębów, a możliwość zdejmowania aparatu do posiłku czy treningów jest niewątpliwym atutem tego rozwiązania. Zresztą używanie takiej płytki, pozwala jeść to, na co dzieci mają ochotę bez obaw o kłopotliwe czyszczenie. Wielkim atutem jest także możliwość wybór koloru płytki akrylowej. Dzięki temu dziecko samo może wybrać, jak ma wyglądać aparat.


NASZE GABINETY
Ul. Marcina Kasprzaka 6
41-303 Dąbrowa-Górnicza
Tel.: 604-987-979
Tel.: 032 260 15 55
info@codziennastomatologia.pl
Ul. Mikołowska 28/1a
41-400 Mysłowice
(2 km. od Katowic)
Tel.: 601-155-351
Tel.: 032 317 88 88
info@codziennastomatologia.
GODZINY PRZYJĘĆ
pon - piątek 8:00-20:00
sobota 9:00-13:00
NR KONTA BANKOWEGO
PKO Bank Polski 82 1020 2528 0000 0902 0175 2096 | Kod BIC (Swift) banku: BPKOPLPW