Czym jest diastema i jak się jej pozbyć?

Kategoria: Blog

diastema

 

Diastema to rzecz, która dla jednych jest wielkim problemem i chcieliby się jej pozbyć za wszelką cenę. Inni uważają, że to wielka zaleta, a nawet element wyglądu dodający uroku osobistego. Jakby nie było diastema to nie tylko problem estetyczny, ale również stomatologiczny, który może wiązać się z różnymi konsekwencjami. Zastanówmy się więc dzisiaj, czym dokładnie jest diastema i jak można się jej pozbyć!

Diastema – czym w ogóle jest?

Zacznijmy od wyjaśnienia, czym w ogóle jest diastema. Najprościej mówiąc, jest to charakterystyczna przerwa między górnymi jedynkami. Co ciekawe może się ona pojawić zarówno w przypadku uzębienia mlecznego, jak i stałego. Warto także wiedzieć, że jeżeli szczelina taka przekracza 2 mm, to przestaje być tylko dylematem związanym z estetyką, a staje się konkretnym problemem stomatologicznym, czy nawet logopedycznym. Dzieje się tak dlatego, że może przyczynić się zarówno do chorób przyzębia i wad zgryzu, jak i do powstania wad wymowy — między innymi do seplenienia.

Zatem, chociaż jak wspomnieliśmy na początku, podejście do diastemy może być różne to warto pamiętać, że może ona być problematyczna, dlatego jej występowanie zawsze warto skonsultować z lekarzem stomatologiem. Czy jednak diastemy można się w ogóle pozbyć?

Jak pozbyć się diastemy?

Okazuje się, że istnieje co najmniej kilka metod leczenia diastemy. Różnią się one od siebie zarówno czasem trwania leczenia, jak i trwałością osiągniętego efektu. Biorąc pod uwagę rodzaj samej diastemy oraz przyczyny jej powstania, wyróżnia się takie sposoby jej leczenia jak:

  • leczenie ortodontyczne, czyli założenie stałego (diastema zbieżna) lub ruchomego aparatu ortodontycznego (diastema rozbieżna) pomagającego skorygować diastemę;
  • licówki porcelanowe – cienkie porcelanowe płytki, które są nakładane na wcześniej oszlifowane zęby; ich kształt, kolor oraz wielkość sprawiają, że skutecznie zakrywają występującą diastemę.
  • Bonding, czyli wypełnienie przerwy między jedynkami za pomocą kompozytu.

Oczywiście metod leczenia diastemy jest jeszcze więcej, jednak bez względu na wszystko pamiętać należy o tym, że metodę taką wybiera i proponuje lekarz stomatolog po wcześniejszej, odpowiedniej diagnozie samej diastemy.


NASZE GABINETY
Ul. Marcina Kasprzaka 6
41-303 Dąbrowa-Górnicza
Tel.: 604-987-979
Tel.: 032 260 15 55
info@codziennastomatologia.pl
Ul. Mikołowska 28/1a
41-400 Mysłowice
(2 km. od Katowic)
Tel.: 601-155-351
Tel.: 032 317 88 88
info@codziennastomatologia.
GODZINY PRZYJĘĆ
pon - piątek 8:00-20:00
sobota 9:00-13:00
NR KONTA BANKOWEGO
PKO Bank Polski 82 1020 2528 0000 0902 0175 2096 | Kod BIC (Swift) banku: BPKOPLPW